galeria wspomnień 

Aktualności świetlicowe:


data opublikowania: 22.09.2020

Międzyświetlicowy konkurs na komiks „Przygoda w Kosmosie”

 

Gdzie jesteś, jesieni?
Tu jestem.
W suchych liściach lecących
Z szelestem,
W barwnych liściach czerwonych
I złotych,
Co nad ziemią się kładą
Pokotem.
Z dębu strząsam dojrzałe
Żołędzie,
Babim latem przystrajam
Gałęzie,
Ptakom wskażę bezpieczne
Dróg szlaki,
Jeża do snu utulę
Pod krzakiem.
Mgły wieczorem nad wodą
Rozłożę
I przed zimą odejdę
Za morze.

(Gdzie jesteś, jesieni?, Hanna Zdzitowiecka)

23 września przywitamy kalendarzową jesień, która będzie z nami do 21 grudnia. Widać ją już wszędzie wokół, zagląda do okien, słoneczna i kolorowa zaprasza na spacer. Pamiętajcie o tym w czasie nauki zdalnej i zastanówcie się, jak można wykorzystać jej dary.

Mamy dla Was również zadanie specjalne. Zapraszamy do wzięcia udziału w Międzyświetlicowym konkursie na komiks pt. „Przygoda w Kosmosie”. Zachęconych do twórczej aktywności uczniów, odsyłamy do regulaminu konkursu:

Regulamin_konkursu_-_Przygoda_w_Kosmosie

 


data opublikowania: 15.09.2020

 

Międzynarodowy Dzień Kropki / International Dot Day

 

Tego dnia dzieci musiały wykazać się nie tylko pomysłowością, ale przede wszystkim wielką cierpliwością. Sowy i dynie zyskały kolorowe ubranka w kropki, a ich mali twórcy dyplom za udział w kreatywnych zajęciach z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki. Dzień ten zawdzięczamy autorowi książki The Dot (2003), przetłumaczonej na wiele języków. Peter H. Reynolds, bo o nim mowa, wymyślił historię o dziewczynce imieniem Vashti, która krok po kroku odkryła w sobie odwagę, talent i pasję. Zaczęła od kropeczki na pustej kartce….Hmm, coś w tym jest! Pamiętacie piegi pana Kleksa, ulubiony przysmak szpaka Mateusza? Albo upstrzoną kropeczkami, radosną buzię Pippi Pończoszanki, w której głowie aż roiło się od szalonych pomysłów?

 

Ty też postaw kropkę i zobacz, co z tego wyniknie.

Dla dzieci, które nie ozdobiły sowy w świetlicy, a chciałyby to zrobić, zamieszczamy ją poniżej, gotową do wydrukowania:

dzien-kropki-sowa-kolorowanka

Miłej zabawy !

 

 


data opublikowania: 15.06.2020

 

Wakacje tuż, tuż…!

To wspaniała wiadomość, prawda? Dla wielu z Was to pierwszy rok w szkole, dla wszystkich nas rok zupełnie nietypowy, inny niż pozostałe. Doświadczyliśmy nowego. Jednak wakacje nadeszły nieodmiennie. Oby stały się one dla Was wytchnieniem, czasem odpoczynku, beztroski i zabawy. I żeby było jak w wierszu B. Szelągowskiej „Na wakacje ruszać czas”.

Za dni kilka – o tej porze
będę witać polskie morze.
Bo najbardziej mi się marzy
żeby bawić się na plaży.

A ja chciałbym dotknąć chmury
i dlatego jadę w góry.
Razem z mamą, razem z tatą
w górach lubię spędzać lato.

Ja na morze nie mam czasu.
Wolę jechać het- do lasu.
I tam z dziadkiem zbierać grzyby
albo w rzece łowić ryby.

Dla mnie to najlepsza pora
żeby wskoczyć do jeziora.
Nie chcę w upał chodzić w góry.
Wolę jechać na Mazury.

Morze, góry, las i rzeka;
Wszystko to już na nas czeka.
Bo zaczęło się już lato
Jedźmy mamo, jedźmy tato.

 

Zanim udacie się na zasłużony odpoczynek, zerknijcie na propozycje prac plastycznych związanych z tematem wakacji. Może sami zechcecie je wykonać? Wystarczy kolorowy blok, klej, nożyczki, flamastry, papierowe talerzyki, plastelina, kolorowe sznurki….i oczywiście chętne do pracy rączki 😊

 

źródło: pinterest.com

Mamy nadzieję, że zainteresują Was także inne zadania, które dla Was przygotowaliśmy. Są to rebus, labirynt i wakacyjna krzyżówka.  Otwórzcie poniższe załączniki i dobrze się bawcie! 😊

krzyżówki

rebusy

labirynt

 

Kochani! Wakacje to czas odpoczynku, który powinien być również bezpieczny. Życzymy Wam, aby były one niepowtarzalne i udane, abyście radośni, wypoczęci i zdrowi, wrócili we wrześniu do szkoły.  Pamiętajcie, aby przestrzegać zasad obowiązujących w miejscach, w których będziecie wypoczywać. Bądźcie odpowiedzialni. Pozdrawiamy Was wszystkich serdecznie i życzymy zdrowia!

Wasi nauczyciele świetlicy

 

 


„Bądź zmianą, którą chciałbyś zobaczyć w świecie”

Mahatma Gandhi

data opublikowania: 08.06.2020

 

Kochani!

 

Dzień Dziecka za nami. Mamy nadzieję, że świetnie się bawiliście, i że już z niecierpliwością oczekujecie następnego. My tymczasem zapraszamy Was na spacer ulicą Świętojańską, która na jakiś czas zmieniła się za sprawą niesamowitych postaci: Grabka, Działka, Leszczynka i Małej Mi, za które przebrano betonowe słupki, ciągnące się wzdłuż głównej arterii miasta. Inicjatorem akcji przeprowadzonej właśnie z okazji Dnia Dziecka była Gdynia Rodzinna.

Wielka miłośniczka Gdyni – pani Marysia, śledząca wszystkie ważne wydarzenia z nią związane, zachwycona tym niecodziennym spotkaniem, postanowiła uwiecznić je na zdjęciach i przekazać dzieciom, które być może nie miały okazji spacerować w tym czasie ulicą Świętojańską.

 

Poniżej znajduje się link do strony, na której znajdziecie szczegółowy opis tej wspaniałej i niecodziennej inicjatywy:

https://www.gdynia.pl/dzielnice/aktualnosci-21,8235/kolorowe-gdynskie-slupki,549818

 

*

Pani Ania przygotowała dla Was niespodzianki z okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca i Światowego Dnia Ochrony Środowiska obchodzonego dwa dni później, które świetnie ze sobą korespondują. Nic tak nie pomaga naszemu środowisku jak przesiadka z samochodu na rower, do czego, kiedy to tylko możliwe, bardzo Was zachęcamy. Rower, jaki jest, każdy widzi😊 Ale czy na pewno wiecie, gdzie rower ma widelec? Sprawdźcie, zaglądając do udostępnionych dokumentów, a następnie spróbujcie samodzielnie wykonać kartę pracy. Powodzenia! Zapoznajcie się też z informacjami na temat kolarstwa.

rower-karta pracy

budowa roweru-cz.1

budowa roweru-cz.2

Słowo kolarstwo oznacza każdą aktywność związaną z jazdą na rowerze. Niegdyś w Polsce na rower mówiono „koło”. Na Kaszubach, zwłaszcza wśród starszych mieszkańców, do dziś można usłyszeć „kłeło” (po kaszubsku zapisywane jako kòło). W języku niemieckim rower to „das Fahrrad”, a „das Rad” oznacza właśnie „koło”. Zatem słowo to w odniesieniu do roweru jest kalką językową, czyli dosłownym tłumaczeniem niemieckiego „das Rad”. To tyle, jeśli idzie o język i pochodzenie nazwy „koło”. Wracając do kolarstwa, może być ono: szosowe, torowe, górskie, zjazdowe i nie tylko…. Jest nawet piłka rowerowa i kolarstwo artystyczne. Można  też skakać na rowerze i robić ewolucje. Osoby z niepełnosprawnościami też jeżdżą na specjalnych rowerach. Rowery są różne, ich rodzaj zależy od stylu jazdy i naszych umiejętności. Najważniejsze są bezpieczeństwo oraz opanowanie podstawowych umiejętności: skręcania, hamowania, pokonywania prostych torów przeszkód, krawężników, slalomów. Jest też rodzaj jazdy górskiej – ekstremalny. Polega on na zjeździe rowerem na czas po naturalnych, stromych ścieżkach górskich. Znani polscy kolarze to Rafał Majka, Katarzyna Niewiadoma i Sławek Łukasik. Jazda na rowerze bardzo dobrze wpływa na zdrowie. To zabawa, która świetnie nas rozwija 😊

 

*

Na koniec przesyłamy Wam serdeczne pozdrowienia, z miejsca które dobrze znacie. Zerknijcie na nostalgiczne zdjęcia, które zrobiła pani Kasia podczas jednego ze swoich porannych spacerów, tuż przed pracą…

 

 

 

 


data opublikowania: 01.06.2020

Czy wy wiecie, czy wy wiecie,

Ile dzieci jest na świecie?

Kto by to policzyć mógł

Tyle serc, i rąk, i nóg?

A choć dzieci jest tak dużo,

Wszystkie wspólnej sprawie służą,

Wszystkie pragną, pragną z całych sił,

Żeby świat szczęśliwy był.

                           J. Brzechwa

 

Kochane Dzieci, Nasi Drodzy Uczniowie!

 

Pragniemy, aby każdy z Was, odebrał dziś nasz telegram. Dawniej, (nam zdaje się, że to było wczoraj) właśnie w taki sposób przekazywano sobie pilne wiadomości. Ważne treści oddzielano krótkim słowem: stop. To nieprawdopodobne, ale nie korzystano wtedy z emotek😊  Nasza wiadomość ma status pilnej!

 

TELEGRAM POCZTOWY
Adresat: Szanowni Uczniowie SP nr 8
Nadawca: Nauczyciele świetlicy
Treść: Jesteście wspaniali! Stop. Podziwiamy Was każdego dnia! Stop. Z okazji Waszego święta życzymy Wam zdrowia, miłości i uśmiechu, ciepła i bliskości, serdecznych przyjaciół oraz świata, który nigdy nie zawiedzie waszych oczekiwań. Stop. Bądźcie odważni, szczęśliwi, kochani! Stop. Ściskamy Was!

 

Czy wiecie, że w Polsce żyje ponad 38 milionów ludzi, z czego 1/3 czyli prawie 13 milionów to dzieci do lat 14. Mamy wielką nadzieję, że o każdym z tych 13 milionów ktoś, nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia pamięta, że ktoś się o niego troszczy i jest dla niego wsparciem. Chcielibyśmy, abyście wraz ze swoimi bliskimi wysłuchali piosenki, którą dedykujemy Wam z okazji Waszego święta:

https://www.youtube.com/watch?v=qKPJX3nV3gU

Pani Marysia zaprasza do obejrzenia filmu, który bardzo ją zaciekawił. Opowiada niesamowitą historię pewnej wiewiórki…

https://www.youtube.com/watch?v=DSUMbxWbQKQ

A na koniec zapraszamy do przeczytania bajki, którą napisała pani Wiola zainspirowana żartem swojej córki Magdy. Mamy nadzieję, że wywoła uśmiech na Waszej twarzy:

Księżniczka na pękniętej sprężynie

Pozdrawiamy Was i do usłyszenia za tydzień!

nauczyciele świetlicy

 


data opublikowania: 25.05.2020

„Jest na świecie przepiękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami – matka”

Drodzy Uczniowie!

 

Ile razy w ciągu dnia powtarzacie to słowo, przez ile przypadków je odmieniacie, jak często gości ono w Waszych myślach: mamo, mama, mamie, z mamą, dla mamy? 😊

Zobaczcie, jak zapisuje się je w innych językach: nene, meme – po albańsku, ahm – po arabsku, majka – po bośniacku i bułgarsku, mare – po katalońsku, maminka – po czesku, mor – po duńsku, moeder – po holendersku, ema – po estońsku, aiti – po fińsku, maman – po francusku, Mutter – po niemiecku, mana – po grecku, anya, fu – po węgiersku, mamma – po islandzku, madre – po włosku, haha – po japońsku, motina – po litewsku, mae – po portugalsku, mati – po ukraińsku, ja – po wietnamsku, mami – po hiszpańsku.

Jedno wiemy na pewno, ta jedna lub dwie sylaby zawsze znaczą to samo: dobroć, miłość, oddanie, cierpliwość, bliskość, ufność.

Ponieważ wiemy, że mamusie najbardziej lubią te prezenty, które wyszły spod malutkich, czarodziejskich rączek ich dzieci, przesyłamy garść inspiracji do wykonania takowych. Patrzcie, kombinujcie, przerabiajcie, udoskonalajcie, pamiętajcie jednak, aby działać w tajemnicy i nie wygadać się zbyt szybko. Możecie poprosić o pomoc starsze rodzeństwo, tatusia lub babcię lub inną bliską Wam osobę! Wybierzcie najciekawsze:

 1. Nieskomplikowane zadanie:

https://ekodziecko.com/przytulone-ptaszki-origami-z-kolka-dla-mamy

 1. Ciekawy pomysł dla wytrwałych:

https://ekodziecko.com/najlepsza-mama-na-swiecie-ksiazka-dla-mamy

 1. Serce dla mamy i taty

https://www.youtube.com/watch?v=7ZlMElmupe4&t=189s

 1. Kubek dla mamy

https://pl.pinterest.com/pin/626070785686616548/

 1. Serce – bardzo proste!

https://www.youtube.com/watch?v=NJ49eFzGaQc&t=37s

 1. Z koralików…

https://ekodziecko.com/bransoletka-prezent-dla-mamy

 1. Na płycie CD lub DVD

https://ekodziecko.com/blyszczacy-kwiatek

 

A po pracy zapraszamy wszystkich do wysłuchania wierszy Juliana Tuwima w interpretacji aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni. Posłuchajcie O Grzesiu, który okłamał swoją ciocię i o tym, jak szybko jego kłamstwo zostało zdemaskowane 😊

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=vmV_WxjT1Sk&fbclid=IwAR2UJIwXfchROp28kzd1vXjEaL4e6PtDXOElnZHgnLFijZOiXv291O1Z-Gw&app=desktop

*

Na koniec pytanie od pani Marysi, którą bardzo ciekawi, co porabiacie w czasie wolnym? Jakie jest Wasze hobby? Niedawno, buszując w Internecie, natrafiła na ciekawe ilustracje, które nasunęły jej to pytanie.  Sama uwielbia poświęcać czas swoim zwierzakom, a ma ich całą gromadkę 😊

 

Napiszcie, co porabiacie, przyślijcie rysunek lub fotografię. Kontaktujcie się z nami za pośrednictwem Waszych nauczycieli-wychowawców.

 

Pozdrawiamy Was i Wasze Mamy!

nauczyciele świetlicy

 

 


data opublikowania: 18.05.2020

Kochani!

 

Zajrzeliśmy do kalendarza świąt nietypowych i znaleźliśmy święto, które z pewnością przypadnie Wam do gustu. 18 maja obchodzimy Światowy Dzień Pieczenia  Mniam, mniam 😊  Tu od razu przypomniał się nam październikowy Dzień Pieczonego Ziemniaka i wspaniała zabawa w szkolnym ogródku.

Piec możecie tylko pod opieką rodziców. Ale jest coś, co możecie spróbować zrobić sami. Niesamowite kanapki, które bardziej przypominają maleńkie dzieła sztuki, wzbudzają uśmiech na twarzy i hmm ….. mamy nadzieję, że zachęcają do zjedzenia? Nas tak, sprawdziliśmy! Możecie przygotować je dla kogoś bliskiego i podarować na przykład 19 maja z okazji kolejnego nietypowego święta – Dnia Dobrych Uczynków 😊

 

źródło: pinterest.com

*

Pani Marysia, podczas wirtualnych spacerów po Gdyni, natrafiła na pewną ciekawostkę –  fakt z przeszłości miasta związany z miejscem dobrze nam znanym. Wydarzył się on jakiś czas temu, ale na pewno Was zainteresuje.

https://trojmiasto.tv/Tak-dawny-bunkier-spadal-z-gdynskiego-klifu-Gdynia-13-11-2012-video-4235.html

*

Pani Ania – czarodziejka, która zamienia kamienie w prawdziwe dzieła sztuki, tym razem przygotowała relację z narodzin! O tak, właśnie z narodzin, które zdarzyły się w jej ogródku. Dzień po dniu podglądała powstawanie majowej konwalii – kwiatka, który pachnie jak nic innego na świecie. Podglądała i fotografowała i dzieli się tym teraz z Wami. Spójrzcie, jak z malutkiej łodyżki, wyrósł jeden z najpiękniejszych majowych kwiatów.

 

Konwalia majowa (Convallaria majalis) – zwana leśną, jest byliną kłączową. Ma drobne, białe kwiatostany o dzwonkowatym kształcie i pięknie pachnie. Kwitnie w maju i czerwcu. Rośnie dziko w lasach i jest również uprawiana w przydomowych ogródkach. Konwalia jest pod ochroną, czyli możemy kupić jej bukiet, ale w lesie nie wolno jej zrywać. Wyjątkiem jest niewielki zbiór w celach leczniczych. Olejek eteryczny z kwiatów konwalii wykorzystuje się w produkcji perfum.

Uwaga! Należy wiedzieć, że konwalia posiada właściwości lecznicze, a jednocześnie jest rośliną trującą! Więcej informacji na jej temat znajdziecie na portalu ekologicznym: ekologia.pl 

 

*

Na koniec zapraszamy Was i Waszych rodziców do czytania. Proponujemy bajki, które mówią o ważnych sprawach, takich, o których nie zawsze wiemy, jak rozmawiać. Ważnych dla dzieci i dla dorosłych. Bajka jest dobra na wszystko…. 😉

Magiczne bajki na dziecięce smutki

 

 


data opublikowania: 11.05.2020

Drodzy Uczniowie, Kochani!

9 maja obchodziliśmy Dzień Europy. Mamy nadzieję, że spodobała się Wam wirtualna zabawa z flagami. Jeżeli tak, zapraszamy do kolejnej. Tym razem ułóżcie w pary słynne zabytki znajdujące się w państwach należących do Unii Europejskiej. Nie zrażajcie się zbyt szybko. Ćwiczenie czyni mistrza!

Gra memo dostępna tutaj: https://europa.eu/learning-corner/match-the-landmarks_pl

 

Sposób na nudę i wyjątkowy, oryginalny prezent😊

Pani Ania uwielbia plastyczne wyzwania i zachęca Was do podjęcia kolejnego. Spójrzcie na zdjęcia zamieszczone poniżej, które są jednocześnie instrukcją wykonania niezwykłej i oryginalnej pracy. Gwarantujemy, że efekt będzie zdumiewający. Postępujcie zgodnie z opisem.

 1. Przygotuj serwetki papierowe, klej, pędzel i kamień do oklejenia.
 2. Wytnij wybrany kawałek serwetki i rozdziel go na 3 części.
 3. Posmaruj fragment kamienia klejem Magic (rozcieńcz go z odrobiną wody) i delikatnie przyklej serwetkę, dociskając ją pędzelkiem.
 4. Wycinaj następne kawałki i postępuj podobnie, by okleić kolejne części kamienia.
 5. Wycinaj i oklejaj… Staraj się, by serwetka dobrze przylegała.
 6. Po zakończeniu pracy zostaw kamień do wyschnięcia.
 7. Jeśli masz lakier (może być do włosów), użyj go do utrwalenia efektu końcowego. 😊

 

List od pani Ani:

Kamień, który wybrałam jest duży i ciężki, bo taki chciałam zrobić. Jeśli macie ochotę,  możecie wybrać małe kamyki z plaży i okleić je po swojemu. Technika ta nazywa się decoupage i są do tego specjalne kleje i lakiery do kupienia w sklepie plastycznym. Pokazuję Wam jednak, że zwykły kamień i klej Magic też pomogą stworzyć coś wyjątkowego 😉              

 

Zdalny Experyment

Jak stworzyć własny poduszkowiec? W jaki sposób nalać wodę do szklanki, nie unosząc butelki? To tylko dwa z wielu pytań, na które odpowiada Klaudia, ekspertka pracująca w Experymencie, do którego Was zapraszamy. Jednak nie eksperymentujcie sami, poproście o pomoc rodziców!

https://experyment.gdynia.pl/pl/oferta/zdalny-experyment/zdalny-experyment-experymentujemy-z-balonami/artykul

 

Pozdrowienia

Pani Marysia i Kasia oraz pozostali nauczyciele świetlicy również przesyłają Wam pozdrowienia i zachęcają do obejrzenia krótkich filmów, które wywołały uśmiech na ich twarzach. Tym razem pracowite mrówki, które stanęły na drodze pani Kasi podczas baaaardzo długiej wycieczki rowerowej. To bardzo pożyteczne zwierzątka, a ich kopczyki zasługują na nasz podziw i ochronę….. A jak one się uwijają?

Zobaczcie 😊

 


data opublikowania: 04.05.2020

Kochani!

To już maj. Jak mawia przysłowie: „Maj bogaty sieje kwiaty”. Witamy go radośnie, pełni nadziei na rychły powrót do szkoły. 😊

Tymczasem, mamy nadzieję, że polubiliście choć odrobinkę te nasze wirtualne spotkania, i że są one dla Was inspirujące. Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią, zapraszamy do zapoznania się z nowymi propozycjami…. tym razem wypraw i ciekawostek. 😊

*

Na początek niespodzianka związana ze zbliżającym się Dniem Europy zwanym też Dniem Unii Europejskiej, przypadającym na 9 maja. Unia Europejska, której symbolem jest niebieska flaga z dwunastoma gwiazdami, składa się dziś z 27 państw. Każde z nich ma swoją własną flagę. Mamy dla Was zadanie. Odwracajcie karty i sprawdzajcie, czy znacie wszystkie flagi! Przy okazji możecie dowiedzieć się, co oznaczają kolory i symbole na fladze:

https://europa.eu/learning-corner/match-the-flags_pl

                                                                                                   *                                                                                                 

Kiedy już wykonacie zadanie, zapraszamy na spacer po (naszym zdaniem) najpiękniejszym mieście na północy Polski – Gdyni. 😊 Spójrzcie na znane miejsca z innej perspektywy.

https://www.gdynia.pl/spacer/

Możecie też wybrać się na wycieczkę do Malborka i zwiedzić zamek krzyżacki.

https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844#/69124/179.998

            *

Pani Ania ma dla Was wyzwanie plastyczne. Spójrzcie, co przygotowała z pomocą instrukcji z kanału YouTube. Wykonajcie swoją pracę, zróbcie zdjęcie i przyślijcie do nas. Nasze adresy są dostępne na stronie internetowej szkoły. Kwiatki z filcu, gąbki lub papieru – dla ciekawych efektu końcowego – super!  😊

Instrukcja do ich wykonania: https://www.youtube.com/watch?v=Ua7ifKISJHc

 

Na koniec mamy dla Was zapowiedź niesamowitych spotkań. Jak wiecie, w świetlicy mieszkały rybki, które ze względu na zaistniałą sytuację, musiały się przeprowadzić. Korzystają teraz z gościnności pani Marysi, pozostając pod jej czułą opieką i mają się nieźle. Wielką miłośniczką tych podwodnych żyjątek jest również pani Kasia, która postanowiła sfilmować i pokazać Wam kilka ważnych chwil z życia swoich podopiecznych. Te już niedługo zostaną rodzicami. Poniżej tylko krótka zapowiedź tego, co wkrótce! 😊

 

Muzyka towarzysząca filmowi to poniekąd przypadek, ale jakże ważny!  Pani Kasia, dbając o Waszą edukację muzyczną, chciałaby, żebyście wiedzieli, że to „Upiór w operze” z Royal Albert Hall w Londynie.

Pozdrawiamy!

nauczyciele świetlicy

 


data opublikowania: 25.04.2020

Ziemia prosi: bądź eko!

 

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych wśród jej mieszkańców. Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który powinniśmy dbać. Możemy to robić na wiele sposobów: używając toreb z materiału nie folii, wyłączając zbędne światła, segregując śmieci, oszczędzając wodę, nie marnując papieru… Jeżeli każdy z nas będzie tych zasad przestrzegał, wspólnie zdziałamy wiele dobrego. Nie tylko dla siebie 😊

 

Oto kilka ciekawostek, które przygotowała dla Was pani Marysia.

Codziennie średnio wody zużywamy:

 • 10-25 litrów na toaletę,
 • 90-110 litrów na kąpiel,
 • 110-120 litrów na 10 minutowy prysznic,
 • 1 ładunek pralki zużywa 100-150 litrów,
 • 1 ładunek zmywarki do naczyń zużywa 35-45 litrów.

Kiedy śmieci same się zniszczą:

 • materiały organiczne potrzebują 6 miesięcy,
 • bawełna, szmatki, papier potrzebują 6 miesięcy.
 • tworzywo sztuczne potrzebuje 500 lat,
 • puszki aluminiowe potrzebują 500 lat.

 

CIEKAWOSTKI:
1) Czy wiesz, że codziennie na świecie słychać grzmoty aż 8,6 miliona razy? Jest to dla nas niesłychane, ale tak jest. Ponieważ w różnych zakątkach świata panują różne temperatury i strefy klimatyczne.

2) Czy zdajesz sobie sprawę, że Słońce jest tak wielkie, że bez trudu mogłoby pomieścić w swoim wnętrzu 1,3 miliona Ziemi?

3) Światło dociera do nas po 8 minutach i 20 sekundach. Takie opóźnienie mamy między Ziemią, a Słońcem.

4) Ziemia jest jedynym miejscem na całym świecie, w którym woda występuje w trzech stanach skupienia, czyli ciekłym, stałym i gazowym. Na innych planetach byłoby to kompletnie niemożliwe.

5) Ziemia jest jedynym miejscem na świecie, w którym występuje całkowite zaćmienie słoneczne. Nie jest to nigdzie indziej spotykane.

6) Czy wiesz, że mrówki potrafią przeżyć niemalże wszędzie, poza Antarktydą. Są tak sprytne i pracowite, że bez trudu budują swoje domy na każdym kontynencie ziemskim.

7) Co roku na naszej planecie odnotowuje się 500 tysięcy trzęsień ziemi, z czego 100 jest odczuwalnych, a kolejne 100 to skutki po obrażeniach.

Prawda, że ciekawe ?  Niespodzianka do pobrania tutaj: kolorowanki_dzien_ziemi

Pani Ania zaprasza do obejrzenia interaktywnej prezentacji. Musicie sami odkryć jej poszczególne elementy. Wystarczy na nich ustawić kursor myszki i kliknąć😊 Wśród ciekawostek również kolorowanka online 😊

https://view.genial.ly/5e9d8618f69c430d82744395/interactive-image-zdjecie-interaktywne-dzien-ziemi-2020

Pani Kasia również ma dla Was zadnie. To wpadająca w ucho pod względem melodycznym, rytmicznym i tekstowym piosenka „Cały świat jest w naszych rękach”, która świetnie koresponduje z ważnym przesłaniem Dnia Ziemi. Do odsłuchania i nauczenia dla chętnych:

https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE&feature=youtu.be

Spójrzcie, jaki piękny ten nasz dom…

fot. Anna Michalak

Po porcję nowych informacji zapraszamy za tydzień !

nauczyciele świetlicy

 

 


data opublikowania: 17.04.2020

Kochani! 

Wiosna rozgościła się na dobre. Widać ją wszędzie. Jak w wierszu Jana Brzechwy:

(…)

A wiosna przyszła pieszo –

Już kwiaty z nią się śpieszą,

Już trawy przed nią rosną

I szumią: „Witaj, wiosno!”

(Przyjście wiosny)

 

Tęsknimy, ale cierpliwie czekamy. Czekamy i rozmyślamy, jak Was rozweselić? Dlatego organizujemy wyzwanie lub, jak wolicie, challenge (czytaj: czelencz ). 😊  Z pewnych źródeł wiemy, iż pan Grzesiu nasz kochany, za którym bardzo tęsknimy, upiekł ciasteczka według przepisu pani Marysi i jej córki Irminy. Najpewniej podzieliłby się nimi z nami, gdyby tylko mógł. Jesteśmy ciekawi, czy zachowały się choćby na zdjęciu? 😉

Dlatego proponujemy: upieczcie je i Wy, następnie zróbcie zdjęcie i prześlijcie do nas. „Najsmaczniejsze” zdjęcia zamieścimy na stronie!  A gdyby ktoś zechciał opatrzyć swoją fotkę krótkim komentarzem, opisem, śmieszną opowiastką o tym kulinarnym zdarzeniu, będziemy ogromnie, ogromnie radzi i zobowiązani 😉 Przepis dostępny jest w naszym pierwszym wpisie z czasu kwarantanny.

*

Pani Marysia dotarła do pewnej ciekawej informacji, którą tutaj Wam udostępnia. Zerknijcie: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Na-ulice-Gdyni-wyjechaly-autobusy-w-maseczkach-n144281.html

Czy potrafilibyście narysować autobus w maseczce? Jesteśmy ciekawi 😊

*

Ponieważ wiemy, że dobry nastrój to w tym szczególnym czasie rzecz najbardziej pożądana i numer 1 na liście zadań dla każdego ucznia, zapraszamy do obejrzenia prezentacji pani Ani…Zastanówcie się, jakim kolorem dziś jesteście? Przesłanie pani Ani: „uśmiechnij się”.

https://view.genial.ly/5e986f53ab06b70df96e9796/video-presentation-kolory

A na koniec kilka zdjęć z naszego najbliższego otoczenia….

„A wiosna przyszła pieszo…” 😊 Oj tak….

 

                                    

Zdjęcia zrobiła pani Ania. Kwiatki rosną w jej ogródku 🙂

Pozdrawiamy !

Wasi nauczyciele świetlicy

 

 


data opublikowania: 08.04.2020

KOCHANE NASZE ŚWIETLICZAKI !                                                                                           

Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY ŚLEMY WAM ŻYCZENIA SAMYCH POGODNYCH I RADOSNYCH DNI, DUUUUUŻO ZDROWIA, MNÓSTWO UŚMIECHU I OKAZJI DO ŚWIETNEJ ZABAWY W SZCZĘŚLIWYCH WASZYCH DOMACH.
BARDZO TĘSKNIMY ZA WAMI I MAMY NADZIEJĘ, ŻE SZYBKO MINIE TEN TRUDNY DLA WSZYSTKICH CZAS I W ZDROWIU WRÓCIMY DO NASZEJ PIĘKNEJ ŚWIETLICY.

Wasi nauczyciele świetlicy

 

WYSYŁAMY KOLEJNE LINKI, KTÓRE ZAWIERAJĄ PRZYJEMNE TREŚCI 🙂

WIELKANOCNA PRZYGODA – w wykonaniu DOMISIÓW
https://www.youtube.com/watch?v=QIk1KXdYsmU

UROCZA BAJKA” DZIWNY ŚWIAT KOTA FILEMONA”-WIELKANOCNE SPRZĄTANIE
https://www.youtube.com/watch?v=8-FZviguevU

KROK PO KROKU, JAK NARYSOWAĆ PISANKĘ
https://www.youtube.com/watch?v=XP7oAVsU7Ng

WPADAJĄCA W UCHO PIOSENKA KUBUSIA PUCHATKA KTÓRY UWIELBIA MIODEK I JESZCZE ĆWICZY 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=LUhapiC-Reo

SKORZYSTAJCIE Z TEJ OFERTY A ZABAWA BĘDZIE GWARANTOWANA !

 

 


Kochane Świetliczaki !                                                                                                                              data opublikowania: 06.04.2020

Tęsknimy za Wami bardzo. Za oknem piękna wiosna, wszystko kwitnie, pachnie i śpiewa. Jeszcze przez jakiś czas będziemy się jej przyglądać z domowego zacisza. Dlatego pomyśleliśmy, żeby to czekanie jakoś Wam uprzyjemnić.

Zatem, na początek zapraszamy na pyszne ciasteczka pani Marysi i jej córki Irminy. Przepis otrzymały od Kubusia Puchatka. Przyrządźcie je wspólnie z rodzicami.

Składniki:

 • około ¾ kostki miękkiego masła
 • pół szklanki cukru
 • żółtko
 • łyżeczka esencji migdałowej
 • 1 i ¼ szklanki mąki (20 dag)
 • ¼ szklanki przesianego kakao
 • cukier puder do posypania

Wykonanie: Ucieramy masło z cukrem na puszystą masę. Dodajemy żółtko i esencję migdałową. Dobrze miksujemy. Powoli dosypujemy mąkę, kakao i dalej ucieramy, aż uzyskamy jednolitą masę. Formujemy kuleczki wielkości 2,5 cm, które układamy na posmarowanej tłuszczem blasze. Wstawiamy do pieca na 7 – 9 minut. Pieczemy w temperaturze 190˚. Wyjmujemy ciasteczka i kiedy są jeszcze ciepłe, obtaczamy je w cukrze pudrze.

*

A kiedy już w powietrzu będzie unosił się słodki zapach wypieków, wpadnijcie w gościnę do pewnej rodzinki, która zamieszkuje w naszym mieście, a dokładnie……..w kominie Elektrociepłowni:

http://www.peregrinus.pl/pl/gdynia-pge-podglad?fbclid=IwAR2kG_gb8WtgpFTjLki_lv97eSfsHX8Jt0FUbD4kFLWQBHLDViVXy9-wEkU

*

Ponieważ Święta Wielkanocne tuż tuż, zachęcamy Was do wykonania świątecznych ozdób. Inspiracje znajdują się na ilustracjach poniżej.

źródło: pinterest.com


Witamy w nowym roku szkolnym 2019/2020

Zapraszamy do świetlicy szkolnej.

Aby zapisać ucznia do świetlicy, należy złożyć wypełnioną kartę zgłoszeniową u wychowawcy świetlicy. Karty zgłoszeniowe wraz z regulaminem można otrzymać od wychowawcy świetlicy.

 

 

Lato 2019

Wiosna 2019

Za nami Dzień Życzliwości, Dzień Otwarty i odwiedziny kociego gościa. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć w galerii wiosennej.

 

 

Treningi tenisa stołowego

W poniedziałek 4 marca odbyły się zajęcia pokazowe z tenisa stołowego, które poprowadzili profesjonalni trenerzy. Zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia, które będą odbywać się w naszej szkole w poniedziałki i środy.

 

Zima w szkolnym ogrodzie

Zimowe wyjścia do szkolnego ogrodu zawsze dają wiele radości nam i dokarmianym ptakom.

 

 

 

      Święta

Święta tuż, tuż… Jesteśmy gotowi na jutrzejsze Mikołajki i zaczynamy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

Już dziś chcemy złożyć Wam życzenia świąteczne. FOTORELACJA

Aby Święta były cudownymi dniami w roku,
by choinka w Waszych oczach zalśniła blaskiem.
By kolacja wigilijna wniosła w serca spokój i miłość
a radość pojawiała się z każdym nowym dniem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła niepokój.
By Sylwester zapewnił wspaniałą zabawę
a kolędowych śpiewów nie było dość!
              życzą
                      nauczyciele świetlicy

   Andrzejki

Jak co roku 29 i 30 listopada w świetlicy obchodziliśmy Andrzejki. Przypomnieliśmy sobie dawne tradycje związane z Katarzynkami i Andrzejkami oraz kaszubskie wróżby. Wiele radości dostarczyły nam zabawy w przepowiadanie przyszłości. FOTORELACJA

Dzień dyni

W czwartek 22.11.2018 w świetlicy odbył się „Dzień Dyni”. Na uczestników czekała moc atrakcji i wspaniała zabawa. Z tej okazji w czwartek ubraliśmy się na pomarańczowo. Odbył się konkurs na najlepsze dyniowe przebranie, zwyciężczynią została Matylda Stefanowska z klasy 1 b. Tańce, pląsy, konkursy i animacje dla dzieci trwały całe popołudnie. Dużym zainteresowanie cieszyły się warsztaty dekorowania dyń i własnoręczne wykonanie dyniowej opaski. W całej szkole pachniało dyniowymi ciasteczkami, do wypieku których nie brakowało chętnych. Wszyscy świetnie się bawili, zapraszamy do obejrzenia galerii. FOTORELACJA

Dzień ziemniaka

Wszyscy wspaniale się bawili podczas tegorocznego „Dnia Ziemniaka”,  który odbył się 10 października w szkolnym ogrodzie. Rano gościliśmy grupę przedszkolaków z Przedszkola nr 5 w Gdyni, dzieci spędziły czas na ziemniaczanych konkurencjach, poczęstunku i zabawie w ogrodzie. Poobiednia zabawa rozpoczęła się od ziemniaczanego marszu, poznaliśmy legendę o pieczonym ziemniaku oraz poznaliśmy lepiej to warzywo, następnie odbyło się wiele zawodów sportowych oraz zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik malowania twarzy oraz stoisko prac plastycznych.  Zapach pieczonych ziemniaków zapraszał do degustacji ziemniaczanych pyszności oraz wojskowej grochówki.  FOTORELACJA

 

W celu zapisania dziecka do świetlicy należy złożyć wypełnioną kartę zgłoszeniową u wychowawcy świetlicy. Karty można odebrać bezpośrednio w świetlicy lub pobrać poniższy plik.

KARTA_ZGŁOSZENIA_DZIECKA_DO ŚWIETLICY 2018/2019

 

świetlica 2019/2020

KIEROWNIK ŚWIETLICY

mgr Katarzyna Bach

NAUCZYCIELE ŚWIETLICY

mgr Wioleta Rembalska
mgr Anna Michalak

CELE I ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości dziecka poprzez rozwój zainteresowań, uzdolnień i umiejętności z uwzględnieniem idei szkoły: wychowanie ucznia ucznia zdrowego psychicznie, fizycznie i społecznie.

CELE SZCZEGÓŁOWE ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1.Zapewnienie dzieciom zaplanowanej opieki stałej lub doraźnej przed lub po zajęciach lekcyjnych oraz w czasie oczekiwania na zajęcia dodatkowe
2.Respektowanie indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka przejawiających się w różnych aspektach jego działalności ( zabawa, wypoczynek, zainteresowania )
3.Zaspokojenie potrzeb uczniów: bezpieczeństwa, kontaktów społecznych, samorealizacji, uznania, sukcesu, aktywności własnej, potrzeby ruchu.
4.Zapewnienie warunków do odpoczynku, relaksu, dbałości o higieniczny i zdrowy styl życia
5.Tworzenie okazji do wymiany informacji, uczenie dyskutowania i dialogu oraz dochodzenia do kompromisu, kształtowanie zachowań asertywnych i odrzucania postaw niewłaściwych społecznie
6.Podejmowanie działań kompensacyjnych czyli wyrównywanie braków w rozwoju społecznym, emocjonalnym i fizycznym
7.Wychowanie w duchu tolerancji, humanizmu i poczucia przynależności narodowej i patriotyzmu lokalnego oraz szacunku do dziedzictwa kulturowego
8.Uczenie właściwych zwyczajów, obyczajów i zachowań w środowisku rodzinnym i szkolnym
9.Podejmowanie działań proekologicznych i rozumienie konieczności ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami i nadmierną eksploatacją środowiska
10.Budowanie systemu uniwersalnych wartości: dobro, prawda, miłość, przyjaźń, piękno
11.Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań, szacunku dla pracy innych i swojej

ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1.Zapewnienie wychowankom zorganizowanej opieki w porozumieniu z rodzicami
2.Wytwarzanie dobrego klimatu nawiązywania kontaktów dziecka z nauczycielem
3.Opieka, pomoc i rada w każdej sytuacji, która przysparza dzieciom istotnych trudności
4.Organizowanie korzystania z wyżywienia- obiady szkolne
5.Organizowanie odpoczynku czynnego, zabaw ruchowych i spacerów na świeżym powietrzu
6.Wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań poprzez dostarczanie okazji do różnorodnej ekspresji ( plastycznej, muzycznej, dramatycznej )
7.Stała i systematyczna współpraca z rodzicami, wychowawcami, pedagogiem, psychologiem szkolnym i logopedą
8.Organizowanie samorządności świetlicowej i współodpowiedzialności za dobro wspólne
9.Wdrażanie wychowanków do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego
10.Zapewnienie warunków do odrabiania lekcji, wdrażania do samodzielnej pracy umysłowej i udzielania indywidualnej pomocy uczniom, mającym trudności w nauce
11.Organizowanie konkursów świetlicowych i szkolnych dających możliwość szerszego udziału i prezentowaniu się uczniów na forum szkoły

REGUŁY ZACHOWANIA UCZNIÓW W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1.Wchodząc do świetlicy witamy się i zapisujemy u nauczyciela
2.Dbamy o estetyczny wygląd sali, nie niszczymy sprzętu, zabawek i gier
3.Używamy form grzecznościowych: dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam
4.Nie wychodzimy ze świetlicy bez zgody i wiedzy nauczyciela
5.Po zakończonych zajęciach lub zabawie zostawiamy po sobie porządek
6.Nie biegamy po świetlicy, nie krzyczymy. Przestrzegamy zasad kulturalnego i bezpiecznego zachowania
7.Zwracamy szczególną uwagę na dzieci najmłodsze, służymy im zawsze radą i pomocą
8.Nie przeszkadzamy sobie nawzajem
9.Staramy się być dla siebie mili i uprzejmi, ponieważ to od nas samych zależy, czy będziemy się dobrze w naszej ŚWIETLICY czuli

10. Korzystanie z telefonów komórkowych w świetlicy szkolnej jest niedozwolone.

 

REGULAMIN ŚWIETLICY

1.ŚWIETLICA czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.15.
2.Do ŚWIETLICY mogą uczęszczać uczniowie klas 0-III. Rodzice uczniów klas IV mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do ŚWIETLICY. W tym celu należy złożyć wniosek u Dyrektora Szkoły.
3.ŚWIETLICA przeznaczona jest dla uczniów, których rodzice (opiekunowie) pracują zawodowo. Dziecko może przebywać w ŚWIETLICY tylko w czasie godzin pracy rodziców.
4.Uczniowie przyjmowani są do ŚWIETLICY na podstawie decyzji Komisji powołanej przez Dyrektora Szkoły. W skład Komisji wchodzą: Dyrektor Szkoły, kierownik ŚWIETLICY oraz dwóch nauczycieli wychowawców.
5.Uczeń sprawiający trudności wychowawcze może być usunięty z listy uczestników ŚWIETLICY. Wniosek o usunięcie dziecka ze ŚWIETLICY przedstawia wychowawca ŚWIETLICY na posiedzeniu Rady Pedagogicznej. Rada podejmuje stosowną uchwałę. Rodzice dziecka usuniętego ze ŚWIETLICY mogą po raz kolejny starać się o umieszczenie dziecka w ŚWIETLICY dopiero w następnym roku szkolnym.
6.Wychowawca klas wystawiając ocenę z zachowania na koniec roku szkolnego uwzględnia opinię wychowawcy ŚWIETLICY na temat każdego dziecka uczęszczającego do ŚWIETLICY.
7.Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się na terenie całej szkoły.
8.Rodzice dziecka powyżej 7 roku życia samodzielnie opuszczającego ŚWIETLICĘ zobowiązani są pisemnie każdorazowo poinformować o tym fakcie wychowawce ŚWIETLICY lub wpisać informację w karcie. Należy podać dokładną godzinę samodzielnego wyjścia dziecka ze ŚWIETLICY.
9.Dziecko do lat 7 może opuścić ŚWIETLICY pod opieką starszego, niepełnoletniego rodzeństwa tylko na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców/ opiekunów.
10.Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły odpowiadają rodzice (opiekunowie). Osobom nieupoważnionym oraz rodzicom/ opiekunom w stanie nietrzeźwym dzieci nie będą przekazywane. Osoba upoważniona do odbioru dziecka musi posiadać przy sobie dokument tożsamości.
11.W sytuacji kiedy dziecko do godziny 17.15 notorycznie nie będzie odbierane ze ŚWIETLICY, wychowawca zawiadamia Policję.
12.W przypadku kiedy rodzic z przyczyn od siebie niezależnych nie zdąży do godziny 17.15 odebrać dziecka ma obowiązek telefonicznie poinformować o swoim spóźnieniu wychowawcę ŚWIETLICY.
13.Każde dziecko zobowiązane jest zmieniać obuwie.
14.ŚWIETLICA nie odpowiada za zgubione rzeczy dzieci.
15.W przypadku zniszczenia przez dziecko mienia ŚWIETLICY rodzice (opiekunowie) ponoszą koszty naprawy.
16. Rodzice/ opiekunowie prawni dzieci uczęszczających do ŚWIETLICY zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem Świetlicy Szkolnej SP 8 w Gdyni.
17. Rodzice/ opiekunowie prawni zapisujący dziecko do ŚWIETLICY oświadczają, że podane w karcie informacje są prawdziwe i zobowiązują się do uaktualniania ich zgodnie ze stanem faktycznym.

PLAN DNIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

7.00- 8.30
POWITANIE I ZAPISY UCZNIÓW
GIMNASTYKA PRZY MUZYCE
ŚNIADANIE W/G POTRZEB
ZABAWY INTEGRACYJNE

8.30- 11.15
ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZE REALIZOWANE ZGODNIE Z ROCZNYM PLANEM PRACY ŚWIETLICY
DOWOLNE GRY I ZABAWY (gry planszowe, logiczne, układanki, zabawy konstrukcyjne)
ZAJĘCIA TEMATYCZNE, PLASTYCZNE, MUZYCZNE,TEATRALNE, CZYTELNICZE, ŻYWEGO SŁOWA.
ZABAWY W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ
ORGANIZACJA KONKURSÓW, QUIZÓW, WYSTAW

11.15- 12.00
PRZERWA OBIADOWA DLA KLAS 0-V SP
DYŻUR W STOŁÓWCE SZKOLNEJ
DBAŁOŚĆ O PORZĄDEK I  ESTETYKĘ W STOŁÓWCE
PRACE PORZĄDKOWE I ORGANIZACYJNE W ŚWIETLICY

12.00- 12.35
CISZA POOBIEDNIA
ZAJĘCIA RELAKSACYJNE I WYCISZAJĄCE PRZY MUZYCE KLASYCZNEJ
CZYTANIE I SŁUCHANIE BAJEK, OPOWIADAŃ, BAŚNI

12.35- 12.55
PRZERWA OBIADOWA DLA KLAS VI SP I GIMNAZJUM
DYŻUR W STOŁÓWCE SZKOLNEJ

12.55- 17.15
ODRABIANIE PRAC DOMOWYCH, PRACA Z PODRĘCZNIKIEM, CICHE CZYTANIE
ZABAWY NA BOISKU SZKOLNYM I PLACU ZABAW (na drabinkach, drążkach, zjeżdżalni, huśtawce, kocach, gra w piłkę nożną, kometkę, skoki na skakankach, przez sznur, gry zespołowe i wyścigi)
GRA W TENISA STOŁOWEGO
GRY I ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ I TUNELEM
GRY I ZABAWY ZE ŚPIEWEM, TAŃCE PRZY MUZYCE, KARAOKE
OGLĄDANIE BAJEK I FILMÓW ANIMOWANYCH, FABULARNYCH, POPULARNO-NAUKOWYCH
POGADANKI I ROZMOWY TEMATYCZNE
PORZĄDKOWANIE ŚWIETLICY, ZABAWEK, GIER, KLOCKÓW, BIBLIOTECZKI, OSTRZENIE KREDEK