Telefon do świetlicy: 725-269-851
Aktualności świetlicowe
data opublikowania: 24.03.2023
List do Wiosny
Droga Wiosno!
W pierwszych słowach naszego listu pozdrawiamy Cię serdecznie i zapewniamy o naszej niesłabnącej sympatii. Czekamy na Ciebie z niecierpliwością. Pora, abyś wróciła z urlopu i spędziła trochę czasu z nami. Jesteśmy przygotowani. Świetlica zakwitła specjalnie dla Ciebie. Kwiaty w sali otworzyły już swoje pąki i radośnie wdzięczą się do słonka. Ciągle nas pytają, gdzie jesteś? Już nie wiemy, co im mówić. Pani Kasia razem z paniami ze świetlicy i dziećmi zakwitły razem z nimi. Tylko spójrz na zdjęcia! Prosimy, przyjdź! Stanowczo i zdecydowanie, i na długo! Nie zbywaj nas kilkoma kwiatkami forsycji! W zamian obiecujemy cieszyć się Tobą każdego dnia.
Pozdrawiamy serdecznie!
Dzieci z SP nr 8
data opublikowania: 30.01.2023
Akcja Zima
W ramach Akcji Zima dzieci miały możliwość uczestniczenia w ciekawych i inspirujących zajęciach, integrujących społeczność szkolną. To były miłe, aktywne, a co najważniejsze, wypełnione śmiechem, dwa tygodnie. Wspaniała inicjatywa możliwa dzięki współpracy Gdyni z UNICEF-em!
PONIEDZIAŁEK i WTOREK
Uczestnicy półkolonii odwiedzili Uniwersytet Morski, zobaczyli Planetarium i Izbę Tradycji. Po raz pierwszy usłyszeli, czym jest astronawigacja. Spoglądali w gwiazdy i śledzili drogę Słońca. W Izbie Tradycji poznali zwyczaje morskie, wiązali węzły i … wybijali szklanki. Spokojnie, obyło się bez tłuczenia szkła, ponieważ tu jako szklankę określa się pojedyncze uderzenie w dzwon okrętowy, odpowiadające upływowi kolejnych 30 minut. Potem była plaża i plac zabaw, pogoda dopisała. Poniedziałek zakończyliśmy pieczeniem ciasteczek, wtorek planszówkami. Ekipa pani Agnieszki, Magdy i Joasi wyciskała soki.
ŚRODA
To był dzień! Szturmem zdobyliśmy Aquapark w Redzie. Zjazdy, pontony, rwące rzeki i rekiny – dzieci były zachwycone. Pani Kasia też! Wizyta w tym miejscu była jej cichym marzeniem. Było cudownie, radośnie i intensywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Na koniec stoczyliśmy zwycięski bój z szafką numer 3211, która nie chciała oddać ubrań pewnej dziewczynki, a święty Antoni pomógł odnaleźć fioletowe buciki. Tak twierdzi pani Kasia….🤷♂️ Potem była Papugarnia – magiczne miejsce, pełne kolorów, dźwięków i latających nad głowami ptaków, gotowych …… usiąść wybrańcom na ramieniu 😉 Do szkoły wróciliśmy głodni jak wilki. A musicie wiedzieć, że obiady podczas tych wyjątkowych dni zasługują na oddzielny poemat, no dobrze … post😁 Nasze panie, pracujące w kuchni, są najlepsze! ❤
II turnus bawił się równie genialnie. Uczestnicy odwiedzili wystawę budowli z klocków Lego i 3D Trick Gallery. Ich fotorelacja na fejsbukowym koncie szkoły zapiera dech w piersiach. To zasługa pani Magdy, jej aparatu i duszy artystki.
CZWARTEK i PIĄTEK
Czwartek był dniem filmowym, popcornowym i …… pełnym wrażeń. W pierwszym tygodniu obejrzeliśmy „Kota w butach”, a w drugim „Mumię”. W szkole było na sportowo. W piątek odwiedziliśmy Klockownię w Gdańsku. Drużyna pani Kasi pojechała tam pociągiem. Dzieci sprawiły się na medal. Pierwszy tydzień zakończyliśmy zajęciami technicznymi – robiliśmy koniki z tektury i kija. Drugi tydzień, a tym samym ostatni dzień półkolonii, pożegnaliśmy dyskoteką dla wszystkich uczestników. Były tańce, zabawy i rywalizacja na wesoło. Dzieci wyszły ze szkoły z dyplomami i słodką niespodzianką, o którą – specjalnie na ten dzień – zadbała pani dyrektor Agnieszka Zegarlicka.
Dziękujemy Kochane Dzieci! 👏
Dziękujemy Gdynio! 👏
I mamy nadzieję do zobaczenia za rok…😉💖🤞
data opublikowania: 13.01.2023
„Gdynia malowana kwiatami”
Uwaga konkurs!
Zapraszamy uczniów klas I – III do udziału w konkursie Wydziału Ogrodnika Miasta Urzędu Miasta Gdyni pt. “Gdynia malowana kwiatami”. Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowania zielenią miejską oraz szerzenie świadomości ekologicznej. Polega on na zaprojektowaniu własnej rabaty na papierze w formacie 21 cm x 21 cm w dowolnej technice na kartce A4. Prace mogą być indywidualnie lub grupowe. Należy je składać w terminie do 10 lutego 2023 r. Zwycięski projekt zostanie zlecony do realizacji specjalistycznej firmie. Pytania można kierować do pani Wiolety Rembalskiej na adres e-mail: w.rembalska@sp8gdynianuadu.onmicrosoft.com
To wspaniała okazja do udziału w upiększaniu naszego ukochanego miasta! Do dzieła, ogrodnicy i ogrodniczki!
Szczegóły regulaminu konkursu: Regulamin_GMK_2023 oraz kilka sugestii Załącznik nr 1 do Regulaminu_GMK_2023
data opublikowania: 10.06.2022
Dyskoteka w świetlicy
Było słońce. Była muzyka. Była zabawa, tańce, popcorn, pojawiły się również cukierki….. 😉 Malowane rączki, buźki kicały w rytm muzyki. Nietańczący wybierali pytanie czy wyzwanie. Dokumentacja z radosnego zdarzenia poniżej !
data opublikowania: 26.05.2022
Kwiatki na Dzień Matki
Kocham Cię Mamo, bo serce Twoje ma taki sam rytm, jak serce moje…
Jak wyrazić miłość, wdzięczność i czułość? Jesteście, Drogie Mamy, całym światem… 🙂 Dzieci, pod opieką pani Ani, przygotowywały zakładki do książek z suszonych kwiatów! To prezent na Dzień Mamy, szczególny również dlatego, ponieważ każda z zakładek opatrzona została niepowtarzalną dedykacją. Patrzcie i podziwiajcie!
data opublikowania: 14.04.2022
Przed Wielkanocą w świetlicy…
Aura nie sprzyja wiosennemu kicaniu. Ale nie będziemy narzekać! Pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie ozdób wielkanocnych i pochwalić się, jak pięknie wygląda teraz nasza świetlica. Jajeczkom w czapeczkach deszcz i chłód niestraszne! A dzieciom ich plecenie baaaardzo przypadło do gustu 🙂 Popatrzcie tylko na te pracowite rączki i efekty ich pracy.
Ci, którzy nie wiązali sznureczków, chwycili za kredki i flamastry. Papierowe króliczki i kolorowe pisanki cieszą nasze oczy. Dziękujemy!
A oto i świetlica w pełnej krasie!
Kochani ! Życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze, odpoczynku, uśmiechu i radości. Niech Wam niczego nie brakuje. Dzielcie się szczęściem i dobrem.
A na koniec popisy Marysieńki – najstarszej pociechy pani Magdy, która nie wyobraża sobie świąt bez ….rzeżuchy ! Ale dzięki temu, mamy wspaniałą dokumentację z narodzin zielonej czuprynki. Marysiu, smacznego i dziękuję !
data opublikowania: 08.10.2021
Morskie opowieści…
Czy wiecie, że….
Według obiegowej opinii, meduzy są organizmami wskaźnikowymi, co oznaczałoby, że ich obecność świadczy o jakości środowiska wodnego – im więcej meduz tym lepiej. W rzeczywistości, niestety, jest dokładnie na odwrót, przynajmniej jeśli chodzi o Bałtyk. Chełbie modre („bałtyckie meduzy”) pokazują, że stan naszego morza stale się pogarsza, a w wodzie znajduje się zbyt wiele związków azotu i fosforu, a za mało ryb…. Stan środowiska zależy ode mnie, od ciebie, od nas. Tymczasem spójrzcie na zdjęcia…. pani Ania spotkała je na plaży w Jantarze, szukając bursztynów i czekając na zachód słońca.
data opublikowania: 16.06.2021
DZIEŃ DZIECKA W ŚWIETLICY
Dużo zabawy na świeżym powietrzu, piękna pogoda, pyszne jedzonko – oto przepis na dziecięcy uśmiech. Pierwszego czerwca wspólnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. W szkolnym ogródku czekało na uczniów mnóstwo atrakcji, m.in. foto-budka, pokaz sztuk magicznych, animacje przy muzycznym akompaniamencie, sportowy tor przeszkód, loteria fantowa, balonowe zwierzątka i wiele innych. Dodatkowo, nasi wspaniali podopieczni zostali poczęstowani watą cukrową, popcornem i owocami. Radości nie było końca!
PS Paniom ze świetlicy udzielił się fantastyczny nastrój! W końcu wszyscy jesteśmy DZIEĆMI 😉
A na koniec przepiękny wiersz Juliana Ejsmonda, który doskonale definiuje głównych bohaterów tego dnia.
DZIECKO
Wśród wszystkich smutków świata,
wśród wszystkich radości ziemi
jedna jest róża bez cierni
najcudniejsza pomiędzy cudnemi…
Jeden jest uśmiech bez cienia
i jedna jest słodycz bez jadu —
Jeden jest owoc radości
z ziemskiego rajskiego sadu…
Jedno jest słońce wśród mroków,
co na nas czyhają zdradziecko…
Ten uśmiech, ten cud, to słońce,
ta radość, ta słodycz — to dziecko! (…)
data opublikowania: 19.04.2021
Kochani!
Oto przepis pani Ani na czekoladowe ciasto z mikrofalówki – porcja mini.
Składniki:
- 4 łyżki mąki
- 4 łyżki cukru
- 3 łyżki kakao
- 3 łyżki mleka
- 1 łyżka oleju
- 1 jajko
- ¼ łyżeczki soli
- ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 cukierki toffifee lub 2 krówki lub w naszym przypadku 2 czekoladowe jajka z Wielkanocy😊
Wykonanie:
Wszystkie składniki (oprócz cukierków) łączymy i mieszamy widelcem. Przekładamy ciasto do kubka lub miseczki i wtykamy cukierki. Pieczemy w mikrofalówce na maksymalnej mocy przez około 2 minuty. Dla pewności sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Smacznego😊
UWAGA!!!
W kuchni działajcie zawsze pod opieką osoby dorosłej. Przy tej okazji radzimy, by osoba dorosła robiła jednocześnie drugą porcje dla siebie…. Dlaczego? Dowiecie się w trakcie degustacji „mini porcji” 😉
Kilka słów o czosnku…
Pani Magda, przekonana o dobroczynnych właściwościach czosnku, z okazji jego święta, które przypada na dzień 19 kwietnia, przesyła garść informacji na jego temat. Dla wszystkich fanów tej rośliny dołącza również kolorowankę.
Czosnek kojarzy nam się głównie z aromatyczną przyprawą nadającą smak wielu potrawom. Oprócz niezaprzeczalnych wartości kulinarnych, ma on również zastosowanie w medycynie. Nasze babcie czy mamy często powtarzają, że warto jeść czosnek, by uniknąć wielu chorób i mają w tym sporo racji.
Najważniejszym składnikiem w czosnku jest siarkoorganiczny związek chemiczny – allicyna. Allicyna odpowiada za charakterystyczny smak i zapach czosnku. Oprócz tego ta niepozorna roślina zawiera także:
- liczne związki flawonoidowe,
- aminokwasy,
- związki śluzowe,
- witaminy. (A, B1, B2, PP, C),
- minerały (wapń, magnez, kobalt, chrom, nikiel).
Czosnek wykazuje szereg właściwości leczniczych.
- Działa jak łagodny antybiotyk. Potrafi poradzić sobie z licznymi bakteriami chorobotwórczymi, w tym z niektórymi szczepami wywołującymi zakażenie jamy ustnej, dróg oddechowych czy dróg moczowych. Oprócz tego działa przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. W przeziębieniu pomaga także dzięki swoim właściwościom przeciwgorączkowym, napotnym i przeciwzapalnym. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i regulujące florę jelitową może być wykorzystywany w przebiegu biegunki.
- Czosnek ma korzystny wpływ na układ krążenia. Regularne spożywanie czosnku powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych, co ma duży udział w profilaktyce miażdżycy, udarów mózgu i zawałów serca. Wbrew powszechnej opinii, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że czosnek obniża ciśnienie krwi.
- Wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
- Czosnek pospolity znajduje też zastosowanie w radzeniu sobie z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Działa żółciopędnie, rozkurczowo i przyspiesza pracę jelit. To wszystko sprawia, że spożywanie czosnku zapobiega powstawaniu wzdęć. Poza tym, pomimo ostrego smaku, nie dopuszcza do wystąpienia zgagi. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym chroni wątrobę.
(źródło: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowe-odzywianie/czosnek-wlasciwosci-i-zastosowanie/)
data opublikowania: 12.04.2021
12 kwietnia – Dzień Czekolady
„A tak się składa – dodał pan Wonka – że to właśnie z ziarna kakaowego, które rośnie na drzewie kakaowym, robi się czekoladę. Bez ziarna kakaowego nie da się zrobić czekolady. Ja sam w swojej fabryce zużywam miliony ziaren kakaowych tygodniowo (…)”.
Skąd pochodzi ten cytat ? To pytanie kierujemy do uczniów klas czwartych, piątych i szóstych (jeśli tu teraz są), a i starsi mogą pamiętać, który z bohaterów szkolnej lektury był mistrzem czekolady, jej znawcą i smakoszem? Kto miał fabrykę z wodospadem, w którym płynęła gorąca czekolada najwyższej jakości? Kto z Was poznał Augustusa Gloopa, Verucę Salt i Charliego Bucketa? I Umpa – Lumpasa ?
Licząca sobie 4000 lat historia czekolady ma swój początek w starożytnej Mezoameryce, czyli na obecnym terytorium Meksyku. To tam odkryto pierwsze krzewy kakaowca. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Jesteśmy ciekawi, jaką czekoladę lubicie najbardziej: mleczną, z nadzieniem, gorzką, a może białą?
Weźcie udział w naszej ankiecie, klikając w link !
https://answergarden.ch/1876459
Zapraszamy również do wypróbowania naszego przepisu na czekoladę z mlekiem w proszku!
Składniki:
- kostka margaryny
- pół szklanki cukru
- ¾ szklanki mleka chudego
- 6 łyżek kakao
- szczypta soli
- cynamon w dowolnej ilości (tylko wówczas, jeśli ktoś lubi go tak bardzo, jak pani Wiola)
- 1 opakowanie mleka w proszku
- orzechy, migdały, pokruszone herbatniki
Wykonanie: Topimy margarynę na małym ogniu, uważnie ją mieszając, żeby swąd przypalanego tłuszczu nie zepsuł nam czekoladowej uczty. Dodajemy cukier i bacznie zerkamy do garnka. Kiedy dojrzymy zgodę między dwoma składnikami (gdy się połączą), wlewamy mleko, sypiemy gorzkie kakao, szczyptę soli i, zaproponowany w składnikach, cynamon. Równie dobrze można go zastąpić olejkiem migdałowym, waniliowym, śmietankowym….hmm, może jeszcze jakimś? Gdy całość leciutko zabulgocze, wyłączamy gazówkę! Następnie cichutko siadamy w kąciku kuchni i oblizujemy łyżkę oblepioną słodką mazią. Czekamy, aż zawartość garnka nieco ostygnie. Zalecamy ostrożność przy wkładaniu paluszków do jego wnętrza (a z doświadczenia wiemy, że nie da się tej czynności pominąć), gdyż gorąca czekolada parzy okrutnie! Kiedy już jednak paluszek da się zanurzyć w jej słodkich odmętach i wędrując do naszych ust, nie spowoduje głośnego: auuu, możemy przystąpić do ostatniego etapu. Do całości dosypujemy mleko w proszku i migdały, orzechy, rodzynki, ciasteczka – wedle uznania i gustu. Całość mieszamy drewnianą łyżką do uzyskania jednolitej masy, a następnie przekładamy na ceramiczne, prostokątne naczynie średniej głębokości. Pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Zapraszamy Umpa-Lumpasy z całej okolicy na degustację 😉
Na koniec czekoladowy wierszyk Danuty Wawiłow wraz z kolorowanką oraz zaproszenie do konkursu.
UWAGA !
Serdecznie zapraszamy do udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. „WIERSZE MALOWANE” -TWÓRCZOŚĆ JULIANA TUWIMA pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty. Konkurs adresowany jest do wychowanków świetlic szkolnych, a jego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci oraz wyobraźni i aktywności plastycznej. Termin nadsyłania prac – 27.04.2021 r.
Wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdują się poniżej.
data opublikowania: 02.04.2021
Świąteczne życzenia
Najpiękniejszych Świąt Wielkanocnych, spokoju, zdrowia i wytchnienia w gronie Najbliższych życzą nauczyciele świetlicy!
Dla najwytrwalszych mamy świąteczne zadanie: wypiszcie nazwy wszystkich potraw wielkanocnych, które znajdują się w serduszku i prześlijcie je do nas e-mailem na adres w.rembalska@sp8gdynianuadu.onmicrosoft.com
Spójrzcie też, co udało się podejrzeć pani Ani, niestrudzonej tropicielce przyrody, zachwyconej wiosną. Ciekawe, jak długo musiała polować, aby uchwycić tak piękny widok?
Przygotowaliśmy dla Was kilka świątecznych kolorowanek. To pisanki, które możecie ozdobić według własnego pomysłu.
Zapraszamy również do obejrzenia świątecznych stroików pani Ani (której talent podziwiamy) oraz relacji z sadzenia rzeżuchy dzielnej Marysieńki, bo przecież wiadomo, że bez rzeżuchy nie mam mowy o świętach. Mama Marysi, pani Magda obiecała uzupełnić relację, kiedy tylko rzeżusze (cudowne słowo) cała, zaangażowana w sprawę rodzina, będzie przyglądać się z apetytem, to znaczy, kiedy tylko owa rzeżucha wyrośnie i nada się do spożycia! Marysiu, dziękujemy 😊
Do posadzenia rzeżuchy Marysia potrzebowała: naczynia, waty, wody i nasionek rzeżuchy oczywiście. Teraz razem z nią czekamy na efekt 😊
Pozdrawiamy świątecznie!
nauczyciele świetlicy
data opublikowania: 29.03.2021
Świetlica szuka wiosny!
Słyszeliśmy, że wiosna przyszła pieszo, że kwiaty z nią się spieszą, że trawy przed nią rosną i szumią: „Witaj, wiosno!”. Ale kto z Was ją widział? Prosimy o dowody – zdjęcia, rysunki, wierszyki, że rzeczywiście przybyła i jest z nami! Pani Ania, tropicielka zmian w przyrodzie wszelakich, już sporządziła swoją dokumentację tego faktu. Przyłapała wiosnę wystrojoną w żółcie, fiolety i zielenie.
A jakby tego było mało, przytaczamy Wam rozmowę dwóch jeży, podsłuchaną podczas wiosennego spaceru.
Wyszły sobie jeże
na powietrze świeże.
Jeden mówi „Wiosna!”
A drugi „Nie wierzę.”
Jeż na jeża fuknął,
jeżowym zwyczajem.
„Wiesz ty chociaż po czym
wiosnę się poznaje?”
„Wiem. Po blasku słońca,
po zapachu ziemi,
no i po tym, że na spacer
znów sobie idziemy”.
(Danuta Gellnerowa, Wiosna i jeż)
Pani Magda ma dla Was zadanie specjalne: zestaw łatwych ćwiczeń fizycznych, które przetestowała wraz ze swoimi córeczkami. Zabawa gwarantowana, pamiętajcie jednak, aby ćwiczyć pod opieką dorosłych, a najlepiej razem z nimi 😊
Na deser polecamy eksperymenty z wodą, która jest cennym darem, i którą wszyscy powinniśmy oszczędzać.
Zacznijcie jednak od kolorowanki, oczywiście z wiosną w roli głównej 😊
Miłej zabawy i czekamy na Wasze zdjęcia wiosny. Nasze adresy e-mailowe są dostępne na stronie szkoły w zakładce Kadra pedagogiczna.
Pozdrawiamy!
nauczyciele świetlicy
data opublikowania: 12.02.2021
Gdynio, 100 lat!
10 lutego Gdynia obchodziła 95. rocznicę nadania praw miejskich. Stało się to dzięki staraniom wielu ludzi i bezpośrednio wiązało z budową portu, który stał się nowym oknem na świat dla II Rzeczypospolitej. Jedno jest pewne: Gdynia się Polsce udała. Niezaprzeczalnie! My również pamiętaliśmy o Szanownej Jubilatce. Pani Beata Wolińska-Sińczak wraz ze swoimi uczniami i podopiecznymi świetlicy uczciła to święto w sposób szczególny: powstały pracę opowiadające historię miasta oraz specjalna tablica, na której dzieci zapisywały z serca płynące życzenia. Olek życzył Gdyni „dużo, fajnych ludzi”, Krzyś, abyśmy „uczynili ją piękną”, a pani Ania po prostu tego, aby każdy znalazł w niej swoje miejsce. Wszystkiego dobrego Nasza Kochana Gdynio!
data opublikowania: 24.12.2020
Drodzy Uczniowie!
Nuda? Nie u nas i nie z nami! Wspólnie z fantastycznymi uczniami klasy „0” zrealizowaliśmy w grudniu wiele ciekawych projektów. Odbyły się warsztaty origami, dekorowaliśmy salę świątecznymi ozdobami, braliśmy udział w wymianie pocztówkowej, projektowaliśmy i własnoręcznie wykonywaliśmy drewniane bombki, ozdoby choinkowe, świąteczne kartki, tworzyliśmy kalendarz adwentowy. Wszystkim naszym aktywnościom dzielnie towarzyszył papierowy Mikołaj! Codziennie uczniowie wypełniali zadania i obcinali po kawałku Jego długą, białą brodę. Wreszcie nadszedł wyczekiwany dzień i nasz Mikołaj jest już piękny, bo ogolony!😁 A w dodatku niebawem Święta, Nowy Rok i ferie! Z tej okazji chcielibyśmy życzyć sobie i Wam, abyśmy spotkali się w przyszłym roku już stacjonarnie (w szkole) cali i zdrowi, pełni nadziei na lepsze jutro i dziecięcego entuzjazmu.
POZDRAWIAMY SERDECZNIE!
Świetliczanki 😁🎄🎄🎄
PS Kto znajdzie na zdjęciach bałwanka?
I Jeszcze jedna niespodzianka na koniec. To świąteczny film pani Kasi.
data opublikowania: 14.12.2020
Ho, ho po raz pierwszy!
WARSZTATY PLASTYCZNE Z PANIĄ ANIĄ
Po pierwsze: przekonujemy rodziców/opiekunów, że drewniane podkładki są nam absolutnie niezbędne, i że pozytywnie wpłyną na świąteczny nastrój wszystkich domowników, integrując ich przy wspólnej pracy. Kiedy już zrealizujemy najtrudniejszy punkt 1, idziemy do punktu 2.
Po drugie kupujemy lub odnajdujemy w domowych zapasach:
- drewniane podkładki/krążki (markety ogrodnicze, budowlane, sklepy dla plastyków),
- świąteczne serwetki, które kuszą kupujących z każdego sklepowego regału,
- skrawki papieru ściernego,
- pędzelek i klej magic – magiczny nie tylko w święta
Po trzecie: zabieramy się do pracy! Drewnianą podkładkę przecieramy papierem ściernym. Następnie rozdzielamy poszczególne warstwy serwetki. Chodzi o to, aby oddzielić część, na której widnieje obrazek od części, która jest biała. Z kolorowej części wycinamy kółko pasujące do drewnianego krążka, zaś krążek smarujemy klejem magic rozcieńczonym odrobiną wody. Oba elementy sklejamy ze sobą i pozostawiamy do wyschnięcia. Na koniec całość utrwalamy lakierem. Obowiązkowo podziwiamy efekty!
Ho, ho po raz drugi!
Zapraszamy Was również do wzięcia udziału w międzypokoleniowej akcji świątecznej „Droga Pani Babciu! Drogi Panie Dziadku!” zachęcającej do wysyłania kartek z życzeniami do gdyńskich Seniorów. Niech każdy, kto chce sprawić radość drugiej osobie, zwłaszcza osobie samotnej, napisze kartkę świąteczną lub list z życzeniami, które będzie można wrzucić do specjalnej, całodobowej „wrzutni” umieszczonej w drzwiach głównych Urzędu Miasta Gdyni przy ul. Piłsudskiego 52/54. Nie musicie podawać adresu i innych danych osobowych, wystarczy, że podpiszecie się swoim imieniem. Kartki mogą, ale nie muszą posiadać znaczka pocztowego. Wszystkie, które trafią do Urzędu do 23 grudnia do godz. 16:00, zostaną przekazane za pośrednictwem Centrum Aktywności Seniora do starszych, samotnych osób z Gdyni. Regulamin akcji znajduje się na stronie Gdyni Rodzinnej:
Ho, ho po raz trzeci!
Ponieważ zebrało się nam na sentymenty i przez moment ulegliśmy czarowi wspomnień (aczkolwiek bez łezki w oku, a jedynie celem spotęgowania świątecznego nastroju) postanowiliśmy przypomnieć sobie i Wam, jak świętowaliśmy w zeszłym roku… Ale pamiętajcie: „liczą się tylko te dni, których jeszcze nie znamy” 😉
data opublikowania: 07.12.2020
Kochani!
6 grudnia i Mikołajki za nami, ale pamiętaliśmy. Przyjmijcie życzenia!
Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
I oby w nas złośliwe jędze
Pozamieniały się w owieczki
A w oczach mądre łzy stanęły
Jak na choince barwnej świeczki.
By anioł podarł każdy dramat
Aż do rozdziału ostatniego
Kładąc na serce pogmatwane
Jak na osiołka – kompres śniegu.
(ks. Jan Twardowski, Pomódlmy się w Noc Betlejemską)
Tych kilka ważnych słów dedykujemy wszystkim tym, którzy potrzebują otuchy i życzliwości. Święta to najlepsza okazja, aby popatrzeć na siebie od nowa, z miłością i zrozumieniem. Tego Wam i sobie życzymy.
Czekamy też na Wasze listy do Grincha!
Myślimy o Was ciepło i pozdrawiamy! Ho! Ho!
nauczyciele świetlicy
A na zdjęciach: pani Kasia z reniferką Roxy, pani Marysia z wnuczkami, pani Ania i skrzat, pani Wiola z reniferką Dusią (niezadowoloną z powodu czapki).
data opublikowania: 30.11.2020
Kochani
Przysłowie mawia: „Gdy kota nie ma, myszy harcują”. W zeszłym tygodniu „harcowały” pani Ania i pani Kasia. Ale od początku. Już od jakiegoś czasu pokazujemy Wam kartki pocztowe, które przychodzą do nas z różnych zakątków Polski. Pani Ania umieściła je na wielkiej mapie Polski, którą przygotowała z pomocą kilku dziewczynek oraz dzięki uprzejmości pana Grzesia – posiadającego kartony wszelkich rozmiarów. Smoka wawelskiego narysowała i starannie wycięła Lilka z klasy III, podobnie jak małe łódeczki usadowione tuż przy nadbrzeżu Bałtyku. Na odwrocie kartek kryją się pełne życzliwości życzenia. A to właśnie jej potrzebujemy teraz najbardziej, nie tylko z okazji Dnia Życzliwości. Spójrzcie na zdjęcia mapy i efekt pracy niesamowitego zespołu pani Ani, koordynatorki projektu „Świetlicowej wymiany pocztówkowej”.
Pani Kasia wzięła udział w Dniu Pluszowego Misia razem z najmłodszymi uczniami szkoły. Były ciekawostki, niesamowite historie sławnych misiów, kolorowanki i marsz po holu do słów wypowiadanych przez prowadzącą wesołą zabawę – panią Kasię. Byli też goście specjalni: ulubieni pluszowi przyjaciele dzieci. Każdy tego dnia przyszedł do szkoły z ukochanym misiem. Na koniec wszyscy razem ustawili się do wspólnej fotografii. Jeżeli jesteście ciekawi tych niesamowitych duetów, zerknijcie na zdjęcia poniżej.
Spójrzcie również na prace naszych najmłodszych!
Uwaga! Specjalne podziękowania kierujemy do Felicji z klasy II, która odpowiedziała na naszą prośbę i przesłała rysunek przedstawiający jej ukochanego misia Śpiocha. Felicjo, dziękujemy, jesteś wspaniała! Twój miś jest prześliczny. Pozdrawiamy Was. I oczywiście nadal czekamy na rysunki😊
Ponieważ święta zbliżają się wielkimi krokami i myślą o nich już chyba wszyscy, zapraszamy Was na stronę Gdyni Rodzinnej, która do tego świątecznego oczekiwania nawiązuje. Zapoznajcie się z informacjami na stronie: http://www.gdyniarodzinna.pl/artykul/2791,swiateczna-zabawa-gdyni-rodzinnej-male-mikolaje-czyli-razem-rozkrecimy-swieta.html i przyłączcie do wspólnej zabawy. Razem rozkręćmy święta!
data opublikowania: 22.11.2020
Drodzy Przyjaciele Misia Uszatka, Colargola i Kubusia Puchatka!
Koniecznie przeczytajcie!
„Pożegnanie z misiem” H. Chruścielewska
Nie płacz, misiu, głowa w górę,
Raz dwa chustką otrzyj łezki,
Bo zamoczysz futro bure
I fartuszek swój niebieski.
Dzisiaj czasu mam niewiele,
Bo piszę kółka w zeszycie,
Lecz przyrzekam, że w niedzielę
Wynagrodzę cię sowicie.
Czarną kredką po papierze
Będę w łapce twej wodziła…
Wtedy sam mi przyznasz szczerze,
Że nauka to rzecz miła.
A gdy poznasz już literki,
Laski, kółka zakrętasy,
Choć żeś grubas i śpioch wielki,
W teczce wezmę cię do klasy.
Oto 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Kto z Was nie poznał bliskości mięciutkiego, pluszowego przyjaciela? Kto nie tulił go do siebie, gdy nad głową wisiały czarne chmury? Jak często widzieliście w jego guziczkowych oczkach: „trzymaj się, jestem z tobą”?
Kubuś Puchatek powiedział: Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika. Siła „pluszowej przyjaźni” potrafi zdziałać cuda i jest na zawsze. Dzień Pluszowego Misia właśnie o tym nam przypomina. Podziękujcie swoim ukochanym pluszakom mocnym przytulasem.
Ale mamy też dla Was zadanie specjalne 😊
Prosimy o rysunki przedstawiające Waszych ulubieńców. Pochwalcie się nimi w ich święto. Prace wysyłajcie pod adres: k.bach@sp8gdynianuadu.onmicrosoft.com
Poniżej zamieszczamy karty pracy przygotowane dla uczniów klas 1-3 przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe specjalnie na tę okazję. Miłej zabawy!
data opublikowania: 16.11.202
Drodzy Uczniowie!
Wiemy, że lubicie kodowanie. Wcześniej, gdy byliśmy w świetlicy, to Wy odczytywaliście kod zapisany na dole planszy. W ten sposób odkodowywaliście sowę, biedronkę, arbuza, jabłko, orzełka. Teraz odwracamy zadanie. Opracujcie swój własny kod, który rozwiążą Wasze koleżanki i koledzy. Niech przedstawia cokolwiek, np. dom, auto, misia. Podajcie numery pól, które należy pokolorować oraz kolory. Uruchomcie wyobraźnię, dokładność, precyzję i spostrzegawczość. Pusta plansza do kodowania wraz z zaznaczonymi miejscami do wpisywania kodu znajduje się poniżej.
My również przygotowaliśmy dla Was swój kod. Jeżeli jesteście ciekawi, co przedstawia, ruszajcie do pracy. Wydrukujcie planszę i uzupełnijcie ją według podanych wskazówek:
Zielony: 1A, 1B, 1C, 1D, 2A, 2B, 2H, 3A, 3B, 3I, 3J, 4A, 4J, 5A, 5J, 6A, 6J, 7A, 7J, 8A, 8J, 9A, 9J, 10A, 10B, 10I, 10J.
Beżowy: 5D, 5E, 5F, 5G, 6C, 6E, 6F, 6H, 7C, 7D, 7G, 7H, 8C, 8H.
Brązowy: 6D, 6G.
Różowy: 7E, 7F.
Czerwony: 1E, 1F, 1G, 1H, 2C, 2D, 2E, 2F, 2G, 3C, 3D, 3E, 3F, 3G, 3H, 4B, 4I, 9E, 9F
Spójrzcie na widokówki, które dotarły do nas w ostatnim czasie. Tuszewo to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Lubawa. Świetliczaki z Tuszewa napisały, że niedaleko Lubawy znajduje się Grunwald oraz, że to właśnie w Lubawie przebywał i tworzył swoje dzieła Mikołaj Kopernik. Kartka z Bogumiłowic została samodzielnie wykonana. Przedstawia budynek szkolny od frontu w otoczeniu zieleni. Na odwrocie znalazły się komputerowo napisane życzenia. Jedno jest pewne, dzieci, które je pisały, są dumne z miejsca, w którym mieszkają. My jesteśmy szczęśliwi, że napisali właśnie do nas. Wszystkie kartki, które dotarły do naszej świetlicy, zostaną umieszczone na dużej mapie Polski i wyeksponowane na tablicy przy świetlicy. Koordynatorem „Świetlicowej wymiany pocztówkowej” jest pani Ania Michalak.
data opublikowania: 09.11.2020
Kochani!
Oto kartki z pozdrowieniami, które otrzymaliśmy.
Świetlica pracuje również zdalnie. Dlatego, podobnie, jak w minionym roku szkolnym, będziemy zamieszczali ciekawostki, prace, zadania oraz organizowali konkursy, do udziału w których zapraszamy Was już teraz. Na początek, zainspirowani listem od najmłodszych mieszkańców Elbląga, zachęcamy Was do przeczytania legendy „O trollach, co psuły wodę w Druznie”. Dowiecie się z niej, czego bały się i nienawidziły te legendarne stwory, i co powodowało u nich ogromny ból głowy. Pochodzi ona z tomu pt. „Legendy znad Bałtyku” pod redakcją Piotra Derlukiewicza. Zachęcamy Was również do wykonania ilustracji do tej legendy i przesłania jej na adres: k.bach@sp8gdynianuadu.onmicrosoft.com
Tekst legendy:
O trollach, co psuły wodę w Druznie
Czekamy na prace i pozdrawiamy!
Nauczyciele świetlicy
data opublikowania: 09.10.2020
Świetlicowa wymiana pocztówkowa ruszyła
data opublikowania: 22.09.2020
Międzyświetlicowy konkurs na komiks „Przygoda w Kosmosie”
Gdzie jesteś, jesieni?
Tu jestem.
W suchych liściach lecących
Z szelestem,
W barwnych liściach czerwonych
I złotych,
Co nad ziemią się kładą
Pokotem.
Z dębu strząsam dojrzałe
Żołędzie,
Babim latem przystrajam
Gałęzie,
Ptakom wskażę bezpieczne
Dróg szlaki,
Jeża do snu utulę
Pod krzakiem.
Mgły wieczorem nad wodą
Rozłożę
I przed zimą odejdę
Za morze.
(Gdzie jesteś, jesieni?, Hanna Zdzitowiecka)
23 września przywitamy kalendarzową jesień, która będzie z nami do 21 grudnia. Widać ją już wszędzie wokół, zagląda do okien, słoneczna i kolorowa zaprasza na spacer. Pamiętajcie o tym w czasie nauki zdalnej i zastanówcie się, jak można wykorzystać jej dary.
Mamy dla Was również zadanie specjalne. Zapraszamy do wzięcia udziału w Międzyświetlicowym konkursie na komiks pt. „Przygoda w Kosmosie”. Zachęconych do twórczej aktywności uczniów, odsyłamy do regulaminu konkursu:
Regulamin_konkursu_-_Przygoda_w_Kosmosie
data opublikowania: 15.09.2020
Międzynarodowy Dzień Kropki / International Dot Day
Tego dnia dzieci musiały wykazać się nie tylko pomysłowością, ale przede wszystkim wielką cierpliwością. Sowy i dynie zyskały kolorowe ubranka w kropki, a ich mali twórcy dyplom za udział w kreatywnych zajęciach z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki. Dzień ten zawdzięczamy autorowi książki The Dot (2003), przetłumaczonej na wiele języków. Peter H. Reynolds, bo o nim mowa, wymyślił historię o dziewczynce imieniem Vashti, która krok po kroku odkryła w sobie odwagę, talent i pasję. Zaczęła od kropeczki na pustej kartce….Hmm, coś w tym jest! Pamiętacie piegi pana Kleksa, ulubiony przysmak szpaka Mateusza? Albo upstrzoną kropeczkami, radosną buzię Pippi Pończoszanki, w której głowie aż roiło się od szalonych pomysłów?
Ty też postaw kropkę i zobacz, co z tego wyniknie.
Dla dzieci, które nie ozdobiły sowy w świetlicy, a chciałyby to zrobić, zamieszczamy ją poniżej, gotową do wydrukowania:
Miłej zabawy !
data opublikowania: 15.06.2020
Wakacje tuż, tuż…!
To wspaniała wiadomość, prawda? Dla wielu z Was to pierwszy rok w szkole, dla wszystkich nas rok zupełnie nietypowy, inny niż pozostałe. Doświadczyliśmy nowego. Jednak wakacje nadeszły nieodmiennie. Oby stały się one dla Was wytchnieniem, czasem odpoczynku, beztroski i zabawy. I żeby było jak w wierszu B. Szelągowskiej „Na wakacje ruszać czas”.
Za dni kilka – o tej porze
będę witać polskie morze.
Bo najbardziej mi się marzy
żeby bawić się na plaży.
A ja chciałbym dotknąć chmury
i dlatego jadę w góry.
Razem z mamą, razem z tatą
w górach lubię spędzać lato.
Ja na morze nie mam czasu.
Wolę jechać het- do lasu.
I tam z dziadkiem zbierać grzyby
albo w rzece łowić ryby.
Dla mnie to najlepsza pora
żeby wskoczyć do jeziora.
Nie chcę w upał chodzić w góry.
Wolę jechać na Mazury.
Morze, góry, las i rzeka;
Wszystko to już na nas czeka.
Bo zaczęło się już lato
Jedźmy mamo, jedźmy tato.
Zanim udacie się na zasłużony odpoczynek, zerknijcie na propozycje prac plastycznych związanych z tematem wakacji. Może sami zechcecie je wykonać? Wystarczy kolorowy blok, klej, nożyczki, flamastry, papierowe talerzyki, plastelina, kolorowe sznurki….i oczywiście chętne do pracy rączki 😊
źródło: pinterest.com
Mamy nadzieję, że zainteresują Was także inne zadania, które dla Was przygotowaliśmy. Są to rebus, labirynt i wakacyjna krzyżówka. Otwórzcie poniższe załączniki i dobrze się bawcie! 😊
Kochani! Wakacje to czas odpoczynku, który powinien być również bezpieczny. Życzymy Wam, aby były one niepowtarzalne i udane, abyście radośni, wypoczęci i zdrowi, wrócili we wrześniu do szkoły. Pamiętajcie, aby przestrzegać zasad obowiązujących w miejscach, w których będziecie wypoczywać. Bądźcie odpowiedzialni. Pozdrawiamy Was wszystkich serdecznie i życzymy zdrowia!
Wasi nauczyciele świetlicy
„Bądź zmianą, którą chciałbyś zobaczyć w świecie”
Mahatma Gandhi
data opublikowania: 08.06.2020
Kochani!
Dzień Dziecka za nami. Mamy nadzieję, że świetnie się bawiliście, i że już z niecierpliwością oczekujecie następnego. My tymczasem zapraszamy Was na spacer ulicą Świętojańską, która na jakiś czas zmieniła się za sprawą niesamowitych postaci: Grabka, Działka, Leszczynka i Małej Mi, za które przebrano betonowe słupki, ciągnące się wzdłuż głównej arterii miasta. Inicjatorem akcji przeprowadzonej właśnie z okazji Dnia Dziecka była Gdynia Rodzinna.
Wielka miłośniczka Gdyni – pani Marysia, śledząca wszystkie ważne wydarzenia z nią związane, zachwycona tym niecodziennym spotkaniem, postanowiła uwiecznić je na zdjęciach i przekazać dzieciom, które być może nie miały okazji spacerować w tym czasie ulicą Świętojańską.
Poniżej znajduje się link do strony, na której znajdziecie szczegółowy opis tej wspaniałej i niecodziennej inicjatywy:
https://www.gdynia.pl/dzielnice/aktualnosci-21,8235/kolorowe-gdynskie-slupki,549818
*
Pani Ania przygotowała dla Was niespodzianki z okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca i Światowego Dnia Ochrony Środowiska obchodzonego dwa dni później, które świetnie ze sobą korespondują. Nic tak nie pomaga naszemu środowisku jak przesiadka z samochodu na rower, do czego, kiedy to tylko możliwe, bardzo Was zachęcamy. Rower, jaki jest, każdy widzi😊 Ale czy na pewno wiecie, gdzie rower ma widelec? Sprawdźcie, zaglądając do udostępnionych dokumentów, a następnie spróbujcie samodzielnie wykonać kartę pracy. Powodzenia! Zapoznajcie się też z informacjami na temat kolarstwa.
Słowo kolarstwo oznacza każdą aktywność związaną z jazdą na rowerze. Niegdyś w Polsce na rower mówiono „koło”. Na Kaszubach, zwłaszcza wśród starszych mieszkańców, do dziś można usłyszeć „kłeło” (po kaszubsku zapisywane jako kòło). W języku niemieckim rower to „das Fahrrad”, a „das Rad” oznacza właśnie „koło”. Zatem słowo to w odniesieniu do roweru jest kalką językową, czyli dosłownym tłumaczeniem niemieckiego „das Rad”. To tyle, jeśli idzie o język i pochodzenie nazwy „koło”. Wracając do kolarstwa, może być ono: szosowe, torowe, górskie, zjazdowe i nie tylko…. Jest nawet piłka rowerowa i kolarstwo artystyczne. Można też skakać na rowerze i robić ewolucje. Osoby z niepełnosprawnościami też jeżdżą na specjalnych rowerach. Rowery są różne, ich rodzaj zależy od stylu jazdy i naszych umiejętności. Najważniejsze są bezpieczeństwo oraz opanowanie podstawowych umiejętności: skręcania, hamowania, pokonywania prostych torów przeszkód, krawężników, slalomów. Jest też rodzaj jazdy górskiej – ekstremalny. Polega on na zjeździe rowerem na czas po naturalnych, stromych ścieżkach górskich. Znani polscy kolarze to Rafał Majka, Katarzyna Niewiadoma i Sławek Łukasik. Jazda na rowerze bardzo dobrze wpływa na zdrowie. To zabawa, która świetnie nas rozwija 😊
*
Na koniec przesyłamy Wam serdeczne pozdrowienia, z miejsca które dobrze znacie. Zerknijcie na nostalgiczne zdjęcia, które zrobiła pani Kasia podczas jednego ze swoich porannych spacerów, tuż przed pracą…
data opublikowania: 01.06.2020
Czy wy wiecie, czy wy wiecie,
Ile dzieci jest na świecie?
Kto by to policzyć mógł
Tyle serc, i rąk, i nóg?
A choć dzieci jest tak dużo,
Wszystkie wspólnej sprawie służą,
Wszystkie pragną, pragną z całych sił,
Żeby świat szczęśliwy był.
J. Brzechwa
Kochane Dzieci, Nasi Drodzy Uczniowie!
Pragniemy, aby każdy z Was, odebrał dziś nasz telegram. Dawniej, (nam zdaje się, że to było wczoraj) właśnie w taki sposób przekazywano sobie pilne wiadomości. Ważne treści oddzielano krótkim słowem: stop. To nieprawdopodobne, ale nie korzystano wtedy z emotek😊 Nasza wiadomość ma status pilnej!
TELEGRAM POCZTOWY |
---|
Adresat: Szanowni Uczniowie SP nr 8 |
Nadawca: Nauczyciele świetlicy |
Treść: Jesteście wspaniali! Stop. Podziwiamy Was każdego dnia! Stop. Z okazji Waszego święta życzymy Wam zdrowia, miłości i uśmiechu, ciepła i bliskości, serdecznych przyjaciół oraz świata, który nigdy nie zawiedzie waszych oczekiwań. Stop. Bądźcie odważni, szczęśliwi, kochani! Stop. Ściskamy Was! |
Czy wiecie, że w Polsce żyje ponad 38 milionów ludzi, z czego 1/3 czyli prawie 13 milionów to dzieci do lat 14. Mamy wielką nadzieję, że o każdym z tych 13 milionów ktoś, nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia pamięta, że ktoś się o niego troszczy i jest dla niego wsparciem. Chcielibyśmy, abyście wraz ze swoimi bliskimi wysłuchali piosenki, którą dedykujemy Wam z okazji Waszego święta:
https://www.youtube.com/watch?v=qKPJX3nV3gU
Pani Marysia zaprasza do obejrzenia filmu, który bardzo ją zaciekawił. Opowiada niesamowitą historię pewnej wiewiórki…
https://www.youtube.com/watch?v=DSUMbxWbQKQ
A na koniec zapraszamy do przeczytania bajki, którą napisała pani Wiola zainspirowana żartem swojej córki Magdy. Mamy nadzieję, że wywoła uśmiech na Waszej twarzy:
Księżniczka na pękniętej sprężynie
Pozdrawiamy Was i do usłyszenia za tydzień!
nauczyciele świetlicy
data opublikowania: 25.05.2020
„Jest na świecie przepiękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami – matka”
Drodzy Uczniowie!
Ile razy w ciągu dnia powtarzacie to słowo, przez ile przypadków je odmieniacie, jak często gości ono w Waszych myślach: mamo, mama, mamie, z mamą, dla mamy? 😊
Zobaczcie, jak zapisuje się je w innych językach: nene, meme – po albańsku, ahm – po arabsku, majka – po bośniacku i bułgarsku, mare – po katalońsku, maminka – po czesku, mor – po duńsku, moeder – po holendersku, ema – po estońsku, aiti – po fińsku, maman – po francusku, Mutter – po niemiecku, mana – po grecku, anya, fu – po węgiersku, mamma – po islandzku, madre – po włosku, haha – po japońsku, motina – po litewsku, mae – po portugalsku, mati – po ukraińsku, ja – po wietnamsku, mami – po hiszpańsku.
Jedno wiemy na pewno, ta jedna lub dwie sylaby zawsze znaczą to samo: dobroć, miłość, oddanie, cierpliwość, bliskość, ufność.
Ponieważ wiemy, że mamusie najbardziej lubią te prezenty, które wyszły spod malutkich, czarodziejskich rączek ich dzieci, przesyłamy garść inspiracji do wykonania takowych. Patrzcie, kombinujcie, przerabiajcie, udoskonalajcie, pamiętajcie jednak, aby działać w tajemnicy i nie wygadać się zbyt szybko. Możecie poprosić o pomoc starsze rodzeństwo, tatusia lub babcię lub inną bliską Wam osobę! Wybierzcie najciekawsze:
- Nieskomplikowane zadanie:
https://ekodziecko.com/przytulone-ptaszki-origami-z-kolka-dla-mamy
- Ciekawy pomysł dla wytrwałych:
https://ekodziecko.com/najlepsza-mama-na-swiecie-ksiazka-dla-mamy
- Serce dla mamy i taty
https://www.youtube.com/watch?v=7ZlMElmupe4&t=189s
- Kubek dla mamy
https://pl.pinterest.com/pin/626070785686616548/
- Serce – bardzo proste!
https://www.youtube.com/watch?v=NJ49eFzGaQc&t=37s
- Z koralików…
https://ekodziecko.com/bransoletka-prezent-dla-mamy
- Na płycie CD lub DVD
https://ekodziecko.com/blyszczacy-kwiatek
A po pracy zapraszamy wszystkich do wysłuchania wierszy Juliana Tuwima w interpretacji aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni. Posłuchajcie O Grzesiu, który okłamał swoją ciocię i o tym, jak szybko jego kłamstwo zostało zdemaskowane 😊
*
Na koniec pytanie od pani Marysi, którą bardzo ciekawi, co porabiacie w czasie wolnym? Jakie jest Wasze hobby? Niedawno, buszując w Internecie, natrafiła na ciekawe ilustracje, które nasunęły jej to pytanie. Sama uwielbia poświęcać czas swoim zwierzakom, a ma ich całą gromadkę 😊
Napiszcie, co porabiacie, przyślijcie rysunek lub fotografię. Kontaktujcie się z nami za pośrednictwem Waszych nauczycieli-wychowawców.
Pozdrawiamy Was i Wasze Mamy!
nauczyciele świetlicy
data opublikowania: 18.05.2020
Kochani!
Zajrzeliśmy do kalendarza świąt nietypowych i znaleźliśmy święto, które z pewnością przypadnie Wam do gustu. 18 maja obchodzimy Światowy Dzień Pieczenia Mniam, mniam 😊 Tu od razu przypomniał się nam październikowy Dzień Pieczonego Ziemniaka i wspaniała zabawa w szkolnym ogródku.
Piec możecie tylko pod opieką rodziców. Ale jest coś, co możecie spróbować zrobić sami. Niesamowite kanapki, które bardziej przypominają maleńkie dzieła sztuki, wzbudzają uśmiech na twarzy i hmm ….. mamy nadzieję, że zachęcają do zjedzenia? Nas tak, sprawdziliśmy! Możecie przygotować je dla kogoś bliskiego i podarować na przykład 19 maja z okazji kolejnego nietypowego święta – Dnia Dobrych Uczynków 😊
źródło: pinterest.com
*
Pani Marysia, podczas wirtualnych spacerów po Gdyni, natrafiła na pewną ciekawostkę – fakt z przeszłości miasta związany z miejscem dobrze nam znanym. Wydarzył się on jakiś czas temu, ale na pewno Was zainteresuje.
https://trojmiasto.tv/Tak-dawny-bunkier-spadal-z-gdynskiego-klifu-Gdynia-13-11-2012-video-4235.html
*
Pani Ania – czarodziejka, która zamienia kamienie w prawdziwe dzieła sztuki, tym razem przygotowała relację z narodzin! O tak, właśnie z narodzin, które zdarzyły się w jej ogródku. Dzień po dniu podglądała powstawanie majowej konwalii – kwiatka, który pachnie jak nic innego na świecie. Podglądała i fotografowała i dzieli się tym teraz z Wami. Spójrzcie, jak z malutkiej łodyżki, wyrósł jeden z najpiękniejszych majowych kwiatów.
Konwalia majowa (Convallaria majalis) – zwana leśną, jest byliną kłączową. Ma drobne, białe kwiatostany o dzwonkowatym kształcie i pięknie pachnie. Kwitnie w maju i czerwcu. Rośnie dziko w lasach i jest również uprawiana w przydomowych ogródkach. Konwalia jest pod ochroną, czyli możemy kupić jej bukiet, ale w lesie nie wolno jej zrywać. Wyjątkiem jest niewielki zbiór w celach leczniczych. Olejek eteryczny z kwiatów konwalii wykorzystuje się w produkcji perfum.
Uwaga! Należy wiedzieć, że konwalia posiada właściwości lecznicze, a jednocześnie jest rośliną trującą! Więcej informacji na jej temat znajdziecie na portalu ekologicznym: ekologia.pl
*
Na koniec zapraszamy Was i Waszych rodziców do czytania. Proponujemy bajki, które mówią o ważnych sprawach, takich, o których nie zawsze wiemy, jak rozmawiać. Ważnych dla dzieci i dla dorosłych. Bajka jest dobra na wszystko…. 😉
Magiczne bajki na dziecięce smutki
data opublikowania: 11.05.2020
Drodzy Uczniowie, Kochani!
9 maja obchodziliśmy Dzień Europy. Mamy nadzieję, że spodobała się Wam wirtualna zabawa z flagami. Jeżeli tak, zapraszamy do kolejnej. Tym razem ułóżcie w pary słynne zabytki znajdujące się w państwach należących do Unii Europejskiej. Nie zrażajcie się zbyt szybko. Ćwiczenie czyni mistrza!
Gra memo dostępna tutaj: https://europa.eu/learning-corner/match-the-landmarks_pl
Sposób na nudę i wyjątkowy, oryginalny prezent😊
Pani Ania uwielbia plastyczne wyzwania i zachęca Was do podjęcia kolejnego. Spójrzcie na zdjęcia zamieszczone poniżej, które są jednocześnie instrukcją wykonania niezwykłej i oryginalnej pracy. Gwarantujemy, że efekt będzie zdumiewający. Postępujcie zgodnie z opisem.
- Przygotuj serwetki papierowe, klej, pędzel i kamień do oklejenia.
- Wytnij wybrany kawałek serwetki i rozdziel go na 3 części.
- Posmaruj fragment kamienia klejem Magic (rozcieńcz go z odrobiną wody) i delikatnie przyklej serwetkę, dociskając ją pędzelkiem.
- Wycinaj następne kawałki i postępuj podobnie, by okleić kolejne części kamienia.
- Wycinaj i oklejaj… Staraj się, by serwetka dobrze przylegała.
- Po zakończeniu pracy zostaw kamień do wyschnięcia.
- Jeśli masz lakier (może być do włosów), użyj go do utrwalenia efektu końcowego. 😊
List od pani Ani:
Kamień, który wybrałam jest duży i ciężki, bo taki chciałam zrobić. Jeśli macie ochotę, możecie wybrać małe kamyki z plaży i okleić je po swojemu. Technika ta nazywa się decoupage i są do tego specjalne kleje i lakiery do kupienia w sklepie plastycznym. Pokazuję Wam jednak, że zwykły kamień i klej Magic też pomogą stworzyć coś wyjątkowego 😉
Zdalny Experyment
Jak stworzyć własny poduszkowiec? W jaki sposób nalać wodę do szklanki, nie unosząc butelki? To tylko dwa z wielu pytań, na które odpowiada Klaudia, ekspertka pracująca w Experymencie, do którego Was zapraszamy. Jednak nie eksperymentujcie sami, poproście o pomoc rodziców!
Pozdrowienia
Pani Marysia i Kasia oraz pozostali nauczyciele świetlicy również przesyłają Wam pozdrowienia i zachęcają do obejrzenia krótkich filmów, które wywołały uśmiech na ich twarzach. Tym razem pracowite mrówki, które stanęły na drodze pani Kasi podczas baaaardzo długiej wycieczki rowerowej. To bardzo pożyteczne zwierzątka, a ich kopczyki zasługują na nasz podziw i ochronę….. A jak one się uwijają?
Zobaczcie 😊
data opublikowania: 04.05.2020
Kochani!
To już maj. Jak mawia przysłowie: „Maj bogaty sieje kwiaty”. Witamy go radośnie, pełni nadziei na rychły powrót do szkoły. 😊
Tymczasem, mamy nadzieję, że polubiliście choć odrobinkę te nasze wirtualne spotkania, i że są one dla Was inspirujące. Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią, zapraszamy do zapoznania się z nowymi propozycjami…. tym razem wypraw i ciekawostek. 😊
*
Na początek niespodzianka związana ze zbliżającym się Dniem Europy zwanym też Dniem Unii Europejskiej, przypadającym na 9 maja. Unia Europejska, której symbolem jest niebieska flaga z dwunastoma gwiazdami, składa się dziś z 27 państw. Każde z nich ma swoją własną flagę. Mamy dla Was zadanie. Odwracajcie karty i sprawdzajcie, czy znacie wszystkie flagi! Przy okazji możecie dowiedzieć się, co oznaczają kolory i symbole na fladze:
https://europa.eu/learning-corner/match-the-flags_pl
*
Kiedy już wykonacie zadanie, zapraszamy na spacer po (naszym zdaniem) najpiękniejszym mieście na północy Polski – Gdyni. 😊 Spójrzcie na znane miejsca z innej perspektywy.
Możecie też wybrać się na wycieczkę do Malborka i zwiedzić zamek krzyżacki.
https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844#/69124/179.998
*
Pani Ania ma dla Was wyzwanie plastyczne. Spójrzcie, co przygotowała z pomocą instrukcji z kanału YouTube. Wykonajcie swoją pracę, zróbcie zdjęcie i przyślijcie do nas. Nasze adresy są dostępne na stronie internetowej szkoły. Kwiatki z filcu, gąbki lub papieru – dla ciekawych efektu końcowego – super! 😊
Instrukcja do ich wykonania: https://www.youtube.com/watch?v=Ua7ifKISJHc
Na koniec mamy dla Was zapowiedź niesamowitych spotkań. Jak wiecie, w świetlicy mieszkały rybki, które ze względu na zaistniałą sytuację, musiały się przeprowadzić. Korzystają teraz z gościnności pani Marysi, pozostając pod jej czułą opieką i mają się nieźle. Wielką miłośniczką tych podwodnych żyjątek jest również pani Kasia, która postanowiła sfilmować i pokazać Wam kilka ważnych chwil z życia swoich podopiecznych. Te już niedługo zostaną rodzicami. Poniżej tylko krótka zapowiedź tego, co wkrótce! 😊
Muzyka towarzysząca filmowi to poniekąd przypadek, ale jakże ważny! Pani Kasia, dbając o Waszą edukację muzyczną, chciałaby, żebyście wiedzieli, że to „Upiór w operze” z Royal Albert Hall w Londynie.
Pozdrawiamy!
nauczyciele świetlicy
data opublikowania: 25.04.2020
Ziemia prosi: bądź eko!
22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych wśród jej mieszkańców. Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który powinniśmy dbać. Możemy to robić na wiele sposobów: używając toreb z materiału nie folii, wyłączając zbędne światła, segregując śmieci, oszczędzając wodę, nie marnując papieru… Jeżeli każdy z nas będzie tych zasad przestrzegał, wspólnie zdziałamy wiele dobrego. Nie tylko dla siebie 😊
Oto kilka ciekawostek, które przygotowała dla Was pani Marysia.
Codziennie średnio wody zużywamy:
- 10-25 litrów na toaletę,
- 90-110 litrów na kąpiel,
- 110-120 litrów na 10 minutowy prysznic,
- 1 ładunek pralki zużywa 100-150 litrów,
- 1 ładunek zmywarki do naczyń zużywa 35-45 litrów.
Kiedy śmieci same się zniszczą:
- materiały organiczne potrzebują 6 miesięcy,
- bawełna, szmatki, papier potrzebują 6 miesięcy.
- tworzywo sztuczne potrzebuje 500 lat,
- puszki aluminiowe potrzebują 500 lat.
CIEKAWOSTKI:
1) Czy wiesz, że codziennie na świecie słychać grzmoty aż 8,6 miliona razy? Jest to dla nas niesłychane, ale tak jest. Ponieważ w różnych zakątkach świata panują różne temperatury i strefy klimatyczne.
2) Czy zdajesz sobie sprawę, że Słońce jest tak wielkie, że bez trudu mogłoby pomieścić w swoim wnętrzu 1,3 miliona Ziemi?
3) Światło dociera do nas po 8 minutach i 20 sekundach. Takie opóźnienie mamy między Ziemią, a Słońcem.
4) Ziemia jest jedynym miejscem na całym świecie, w którym woda występuje w trzech stanach skupienia, czyli ciekłym, stałym i gazowym. Na innych planetach byłoby to kompletnie niemożliwe.
5) Ziemia jest jedynym miejscem na świecie, w którym występuje całkowite zaćmienie słoneczne. Nie jest to nigdzie indziej spotykane.
6) Czy wiesz, że mrówki potrafią przeżyć niemalże wszędzie, poza Antarktydą. Są tak sprytne i pracowite, że bez trudu budują swoje domy na każdym kontynencie ziemskim.
7) Co roku na naszej planecie odnotowuje się 500 tysięcy trzęsień ziemi, z czego 100 jest odczuwalnych, a kolejne 100 to skutki po obrażeniach.
Prawda, że ciekawe ? Niespodzianka do pobrania tutaj: kolorowanki_dzien_ziemi
Pani Ania zaprasza do obejrzenia interaktywnej prezentacji. Musicie sami odkryć jej poszczególne elementy. Wystarczy na nich ustawić kursor myszki i kliknąć😊 Wśród ciekawostek również kolorowanka online 😊
Pani Kasia również ma dla Was zadnie. To wpadająca w ucho pod względem melodycznym, rytmicznym i tekstowym piosenka „Cały świat jest w naszych rękach”, która świetnie koresponduje z ważnym przesłaniem Dnia Ziemi. Do odsłuchania i nauczenia dla chętnych:
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE&feature=youtu.be
Spójrzcie, jaki piękny ten nasz dom…
fot. Anna Michalak
Po porcję nowych informacji zapraszamy za tydzień !
nauczyciele świetlicy
data opublikowania: 17.04.2020
Kochani!
Wiosna rozgościła się na dobre. Widać ją wszędzie. Jak w wierszu Jana Brzechwy:
(…)
A wiosna przyszła pieszo –
Już kwiaty z nią się śpieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią: „Witaj, wiosno!”
(Przyjście wiosny)
Tęsknimy, ale cierpliwie czekamy. Czekamy i rozmyślamy, jak Was rozweselić? Dlatego organizujemy wyzwanie lub, jak wolicie, challenge (czytaj: czelencz ). 😊 Z pewnych źródeł wiemy, iż pan Grzesiu nasz kochany, za którym bardzo tęsknimy, upiekł ciasteczka według przepisu pani Marysi i jej córki Irminy. Najpewniej podzieliłby się nimi z nami, gdyby tylko mógł. Jesteśmy ciekawi, czy zachowały się choćby na zdjęciu? 😉
Dlatego proponujemy: upieczcie je i Wy, następnie zróbcie zdjęcie i prześlijcie do nas. „Najsmaczniejsze” zdjęcia zamieścimy na stronie! A gdyby ktoś zechciał opatrzyć swoją fotkę krótkim komentarzem, opisem, śmieszną opowiastką o tym kulinarnym zdarzeniu, będziemy ogromnie, ogromnie radzi i zobowiązani 😉 Przepis dostępny jest w naszym pierwszym wpisie z czasu kwarantanny.
*
Pani Marysia dotarła do pewnej ciekawej informacji, którą tutaj Wam udostępnia. Zerknijcie: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Na-ulice-Gdyni-wyjechaly-autobusy-w-maseczkach-n144281.html
Czy potrafilibyście narysować autobus w maseczce? Jesteśmy ciekawi 😊
*
Ponieważ wiemy, że dobry nastrój to w tym szczególnym czasie rzecz najbardziej pożądana i numer 1 na liście zadań dla każdego ucznia, zapraszamy do obejrzenia prezentacji pani Ani…Zastanówcie się, jakim kolorem dziś jesteście? Przesłanie pani Ani: „uśmiechnij się”.
https://view.genial.ly/5e986f53ab06b70df96e9796/video-presentation-kolory
A na koniec kilka zdjęć z naszego najbliższego otoczenia….
„A wiosna przyszła pieszo…” 😊 Oj tak….
Zdjęcia zrobiła pani Ania. Kwiatki rosną w jej ogródku 🙂
Pozdrawiamy !
Wasi nauczyciele świetlicy
data opublikowania: 08.04.2020
KOCHANE NASZE ŚWIETLICZAKI !
Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY ŚLEMY WAM ŻYCZENIA SAMYCH POGODNYCH I RADOSNYCH DNI, DUUUUUŻO ZDROWIA, MNÓSTWO UŚMIECHU I OKAZJI DO ŚWIETNEJ ZABAWY W SZCZĘŚLIWYCH WASZYCH DOMACH.
BARDZO TĘSKNIMY ZA WAMI I MAMY NADZIEJĘ, ŻE SZYBKO MINIE TEN TRUDNY DLA WSZYSTKICH CZAS I W ZDROWIU WRÓCIMY DO NASZEJ PIĘKNEJ ŚWIETLICY.
Wasi nauczyciele świetlicy
WYSYŁAMY KOLEJNE LINKI, KTÓRE ZAWIERAJĄ PRZYJEMNE TREŚCI 🙂
WIELKANOCNA PRZYGODA – w wykonaniu DOMISIÓW
https://www.youtube.com/watch?v=QIk1KXdYsmU
UROCZA BAJKA” DZIWNY ŚWIAT KOTA FILEMONA”-WIELKANOCNE SPRZĄTANIE
https://www.youtube.com/watch?v=8-FZviguevU
KROK PO KROKU, JAK NARYSOWAĆ PISANKĘ
https://www.youtube.com/watch?v=XP7oAVsU7Ng
WPADAJĄCA W UCHO PIOSENKA KUBUSIA PUCHATKA KTÓRY UWIELBIA MIODEK I JESZCZE ĆWICZY 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=LUhapiC-Reo
SKORZYSTAJCIE Z TEJ OFERTY A ZABAWA BĘDZIE GWARANTOWANA !
Kochane Świetliczaki ! data opublikowania: 06.04.2020
Tęsknimy za Wami bardzo. Za oknem piękna wiosna, wszystko kwitnie, pachnie i śpiewa. Jeszcze przez jakiś czas będziemy się jej przyglądać z domowego zacisza. Dlatego pomyśleliśmy, żeby to czekanie jakoś Wam uprzyjemnić.
Zatem, na początek zapraszamy na pyszne ciasteczka pani Marysi i jej córki Irminy. Przepis otrzymały od Kubusia Puchatka. Przyrządźcie je wspólnie z rodzicami.
Składniki:
- około ¾ kostki miękkiego masła
- pół szklanki cukru
- żółtko
- łyżeczka esencji migdałowej
- 1 i ¼ szklanki mąki (20 dag)
- ¼ szklanki przesianego kakao
- cukier puder do posypania
Wykonanie: Ucieramy masło z cukrem na puszystą masę. Dodajemy żółtko i esencję migdałową. Dobrze miksujemy. Powoli dosypujemy mąkę, kakao i dalej ucieramy, aż uzyskamy jednolitą masę. Formujemy kuleczki wielkości 2,5 cm, które układamy na posmarowanej tłuszczem blasze. Wstawiamy do pieca na 7 – 9 minut. Pieczemy w temperaturze 190˚. Wyjmujemy ciasteczka i kiedy są jeszcze ciepłe, obtaczamy je w cukrze pudrze.
*
A kiedy już w powietrzu będzie unosił się słodki zapach wypieków, wpadnijcie w gościnę do pewnej rodzinki, która zamieszkuje w naszym mieście, a dokładnie……..w kominie Elektrociepłowni:
*
Ponieważ Święta Wielkanocne tuż tuż, zachęcamy Was do wykonania świątecznych ozdób. Inspiracje znajdują się na ilustracjach poniżej.
źródło: pinterest.com
Witamy w nowym roku szkolnym 2019/2020
Zapraszamy do świetlicy szkolnej.
Aby zapisać ucznia do świetlicy, należy złożyć wypełnioną kartę zgłoszeniową u wychowawcy świetlicy. Karty zgłoszeniowe wraz z regulaminem można otrzymać od wychowawcy świetlicy.
Lato 2019
Wiosna 2019
Za nami Dzień Życzliwości, Dzień Otwarty i odwiedziny kociego gościa. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć w galerii wiosennej.
Treningi tenisa stołowego
W poniedziałek 4 marca odbyły się zajęcia pokazowe z tenisa stołowego, które poprowadzili profesjonalni trenerzy. Zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia, które będą odbywać się w naszej szkole w poniedziałki i środy.
Zima w szkolnym ogrodzie
Zimowe wyjścia do szkolnego ogrodu zawsze dają wiele radości nam i dokarmianym ptakom.
Święta
Święta tuż, tuż… Jesteśmy gotowi na jutrzejsze Mikołajki i zaczynamy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.
Już dziś chcemy złożyć Wam życzenia świąteczne. FOTORELACJA
Andrzejki
Jak co roku 29 i 30 listopada w świetlicy obchodziliśmy Andrzejki. Przypomnieliśmy sobie dawne tradycje związane z Katarzynkami i Andrzejkami oraz kaszubskie wróżby. Wiele radości dostarczyły nam zabawy w przepowiadanie przyszłości. FOTORELACJA
Dzień dyni
W czwartek 22.11.2018 w świetlicy odbył się „Dzień Dyni”. Na uczestników czekała moc atrakcji i wspaniała zabawa. Z tej okazji w czwartek ubraliśmy się na pomarańczowo. Odbył się konkurs na najlepsze dyniowe przebranie, zwyciężczynią została Matylda Stefanowska z klasy 1 b. Tańce, pląsy, konkursy i animacje dla dzieci trwały całe popołudnie. Dużym zainteresowanie cieszyły się warsztaty dekorowania dyń i własnoręczne wykonanie dyniowej opaski. W całej szkole pachniało dyniowymi ciasteczkami, do wypieku których nie brakowało chętnych. Wszyscy świetnie się bawili, zapraszamy do obejrzenia galerii. FOTORELACJA
Dzień ziemniaka
Wszyscy wspaniale się bawili podczas tegorocznego „Dnia Ziemniaka”, który odbył się 10 października w szkolnym ogrodzie. Rano gościliśmy grupę przedszkolaków z Przedszkola nr 5 w Gdyni, dzieci spędziły czas na ziemniaczanych konkurencjach, poczęstunku i zabawie w ogrodzie. Poobiednia zabawa rozpoczęła się od ziemniaczanego marszu, poznaliśmy legendę o pieczonym ziemniaku oraz poznaliśmy lepiej to warzywo, następnie odbyło się wiele zawodów sportowych oraz zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik malowania twarzy oraz stoisko prac plastycznych. Zapach pieczonych ziemniaków zapraszał do degustacji ziemniaczanych pyszności oraz wojskowej grochówki. FOTORELACJA
W celu zapisania dziecka do świetlicy należy złożyć wypełnioną kartę zgłoszeniową u wychowawcy świetlicy. Karty można odebrać bezpośrednio w świetlicy lub pobrać poniższy plik.
KARTA_ZGŁOSZENIA_DZIECKA_DO ŚWIETLICY 2018/2019
świetlica 2019/2020
KIEROWNIK ŚWIETLICY
mgr Katarzyna Bach
NAUCZYCIELE ŚWIETLICY
mgr Wioleta Rembalska
mgr Anna Michalak
CELE I ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości dziecka poprzez rozwój zainteresowań, uzdolnień i umiejętności z uwzględnieniem idei szkoły: wychowanie ucznia ucznia zdrowego psychicznie, fizycznie i społecznie.
CELE SZCZEGÓŁOWE ŚWIETLICY SZKOLNEJ
1.Zapewnienie dzieciom zaplanowanej opieki stałej lub doraźnej przed lub po zajęciach lekcyjnych oraz w czasie oczekiwania na zajęcia dodatkowe
2.Respektowanie indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka przejawiających się w różnych aspektach jego działalności ( zabawa, wypoczynek, zainteresowania )
3.Zaspokojenie potrzeb uczniów: bezpieczeństwa, kontaktów społecznych, samorealizacji, uznania, sukcesu, aktywności własnej, potrzeby ruchu.
4.Zapewnienie warunków do odpoczynku, relaksu, dbałości o higieniczny i zdrowy styl życia
5.Tworzenie okazji do wymiany informacji, uczenie dyskutowania i dialogu oraz dochodzenia do kompromisu, kształtowanie zachowań asertywnych i odrzucania postaw niewłaściwych społecznie
6.Podejmowanie działań kompensacyjnych czyli wyrównywanie braków w rozwoju społecznym, emocjonalnym i fizycznym
7.Wychowanie w duchu tolerancji, humanizmu i poczucia przynależności narodowej i patriotyzmu lokalnego oraz szacunku do dziedzictwa kulturowego
8.Uczenie właściwych zwyczajów, obyczajów i zachowań w środowisku rodzinnym i szkolnym
9.Podejmowanie działań proekologicznych i rozumienie konieczności ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami i nadmierną eksploatacją środowiska
10.Budowanie systemu uniwersalnych wartości: dobro, prawda, miłość, przyjaźń, piękno
11.Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań, szacunku dla pracy innych i swojej
ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
1.Zapewnienie wychowankom zorganizowanej opieki w porozumieniu z rodzicami
2.Wytwarzanie dobrego klimatu nawiązywania kontaktów dziecka z nauczycielem
3.Opieka, pomoc i rada w każdej sytuacji, która przysparza dzieciom istotnych trudności
4.Organizowanie korzystania z wyżywienia- obiady szkolne
5.Organizowanie odpoczynku czynnego, zabaw ruchowych i spacerów na świeżym powietrzu
6.Wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań poprzez dostarczanie okazji do różnorodnej ekspresji ( plastycznej, muzycznej, dramatycznej )
7.Stała i systematyczna współpraca z rodzicami, wychowawcami, pedagogiem, psychologiem szkolnym i logopedą
8.Organizowanie samorządności świetlicowej i współodpowiedzialności za dobro wspólne
9.Wdrażanie wychowanków do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego
10.Zapewnienie warunków do odrabiania lekcji, wdrażania do samodzielnej pracy umysłowej i udzielania indywidualnej pomocy uczniom, mającym trudności w nauce
11.Organizowanie konkursów świetlicowych i szkolnych dających możliwość szerszego udziału i prezentowaniu się uczniów na forum szkoły
REGUŁY ZACHOWANIA UCZNIÓW W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
1.Wchodząc do świetlicy witamy się i zapisujemy u nauczyciela
2.Dbamy o estetyczny wygląd sali, nie niszczymy sprzętu, zabawek i gier
3.Używamy form grzecznościowych: dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam
4.Nie wychodzimy ze świetlicy bez zgody i wiedzy nauczyciela
5.Po zakończonych zajęciach lub zabawie zostawiamy po sobie porządek
6.Nie biegamy po świetlicy, nie krzyczymy. Przestrzegamy zasad kulturalnego i bezpiecznego zachowania
7.Zwracamy szczególną uwagę na dzieci najmłodsze, służymy im zawsze radą i pomocą
8.Nie przeszkadzamy sobie nawzajem
9.Staramy się być dla siebie mili i uprzejmi, ponieważ to od nas samych zależy, czy będziemy się dobrze w naszej ŚWIETLICY czuli
10. Korzystanie z telefonów komórkowych w świetlicy szkolnej jest niedozwolone.
REGULAMIN ŚWIETLICY
1.ŚWIETLICA czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.15.
2.Do ŚWIETLICY mogą uczęszczać uczniowie klas 0-III. Rodzice uczniów klas IV mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do ŚWIETLICY. W tym celu należy złożyć wniosek u Dyrektora Szkoły.
3.ŚWIETLICA przeznaczona jest dla uczniów, których rodzice (opiekunowie) pracują zawodowo. Dziecko może przebywać w ŚWIETLICY tylko w czasie godzin pracy rodziców.
4.Uczniowie przyjmowani są do ŚWIETLICY na podstawie decyzji Komisji powołanej przez Dyrektora Szkoły. W skład Komisji wchodzą: Dyrektor Szkoły, kierownik ŚWIETLICY oraz dwóch nauczycieli wychowawców.
5.Uczeń sprawiający trudności wychowawcze może być usunięty z listy uczestników ŚWIETLICY. Wniosek o usunięcie dziecka ze ŚWIETLICY przedstawia wychowawca ŚWIETLICY na posiedzeniu Rady Pedagogicznej. Rada podejmuje stosowną uchwałę. Rodzice dziecka usuniętego ze ŚWIETLICY mogą po raz kolejny starać się o umieszczenie dziecka w ŚWIETLICY dopiero w następnym roku szkolnym.
6.Wychowawca klas wystawiając ocenę z zachowania na koniec roku szkolnego uwzględnia opinię wychowawcy ŚWIETLICY na temat każdego dziecka uczęszczającego do ŚWIETLICY.
7.Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się na terenie całej szkoły.
8.Rodzice dziecka powyżej 7 roku życia samodzielnie opuszczającego ŚWIETLICĘ zobowiązani są pisemnie każdorazowo poinformować o tym fakcie wychowawce ŚWIETLICY lub wpisać informację w karcie. Należy podać dokładną godzinę samodzielnego wyjścia dziecka ze ŚWIETLICY.
9.Dziecko do lat 7 może opuścić ŚWIETLICY pod opieką starszego, niepełnoletniego rodzeństwa tylko na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców/ opiekunów.
10.Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły odpowiadają rodzice (opiekunowie). Osobom nieupoważnionym oraz rodzicom/ opiekunom w stanie nietrzeźwym dzieci nie będą przekazywane. Osoba upoważniona do odbioru dziecka musi posiadać przy sobie dokument tożsamości.
11.W sytuacji kiedy dziecko do godziny 17.15 notorycznie nie będzie odbierane ze ŚWIETLICY, wychowawca zawiadamia Policję.
12.W przypadku kiedy rodzic z przyczyn od siebie niezależnych nie zdąży do godziny 17.15 odebrać dziecka ma obowiązek telefonicznie poinformować o swoim spóźnieniu wychowawcę ŚWIETLICY.
13.Każde dziecko zobowiązane jest zmieniać obuwie.
14.ŚWIETLICA nie odpowiada za zgubione rzeczy dzieci.
15.W przypadku zniszczenia przez dziecko mienia ŚWIETLICY rodzice (opiekunowie) ponoszą koszty naprawy.
16. Rodzice/ opiekunowie prawni dzieci uczęszczających do ŚWIETLICY zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem Świetlicy Szkolnej SP 8 w Gdyni.
17. Rodzice/ opiekunowie prawni zapisujący dziecko do ŚWIETLICY oświadczają, że podane w karcie informacje są prawdziwe i zobowiązują się do uaktualniania ich zgodnie ze stanem faktycznym.
PLAN DNIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
7.00- 8.30
POWITANIE I ZAPISY UCZNIÓW
GIMNASTYKA PRZY MUZYCE
ŚNIADANIE W/G POTRZEB
ZABAWY INTEGRACYJNE
8.30- 11.15
ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZE REALIZOWANE ZGODNIE Z ROCZNYM PLANEM PRACY ŚWIETLICY
DOWOLNE GRY I ZABAWY (gry planszowe, logiczne, układanki, zabawy konstrukcyjne)
ZAJĘCIA TEMATYCZNE, PLASTYCZNE, MUZYCZNE,TEATRALNE, CZYTELNICZE, ŻYWEGO SŁOWA.
ZABAWY W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ
ORGANIZACJA KONKURSÓW, QUIZÓW, WYSTAW
11.15- 12.00
PRZERWA OBIADOWA DLA KLAS 0-V SP
DYŻUR W STOŁÓWCE SZKOLNEJ
DBAŁOŚĆ O PORZĄDEK I ESTETYKĘ W STOŁÓWCE
PRACE PORZĄDKOWE I ORGANIZACYJNE W ŚWIETLICY
12.00- 12.35
CISZA POOBIEDNIA
ZAJĘCIA RELAKSACYJNE I WYCISZAJĄCE PRZY MUZYCE KLASYCZNEJ
CZYTANIE I SŁUCHANIE BAJEK, OPOWIADAŃ, BAŚNI
12.35- 12.55
PRZERWA OBIADOWA DLA KLAS VI SP I GIMNAZJUM
DYŻUR W STOŁÓWCE SZKOLNEJ
12.55- 17.15
ODRABIANIE PRAC DOMOWYCH, PRACA Z PODRĘCZNIKIEM, CICHE CZYTANIE
ZABAWY NA BOISKU SZKOLNYM I PLACU ZABAW (na drabinkach, drążkach, zjeżdżalni, huśtawce, kocach, gra w piłkę nożną, kometkę, skoki na skakankach, przez sznur, gry zespołowe i wyścigi)
GRA W TENISA STOŁOWEGO
GRY I ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ I TUNELEM
GRY I ZABAWY ZE ŚPIEWEM, TAŃCE PRZY MUZYCE, KARAOKE
OGLĄDANIE BAJEK I FILMÓW ANIMOWANYCH, FABULARNYCH, POPULARNO-NAUKOWYCH
POGADANKI I ROZMOWY TEMATYCZNE
PORZĄDKOWANIE ŚWIETLICY, ZABAWEK, GIER, KLOCKÓW, BIBLIOTECZKI, OSTRZENIE KREDEK