W dniach 12-16 listopada braliśmy udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości. W jego ramach realizowaliśmy programu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości  Otwarta Firma. Z tej okazji wszyscy uczniowie szkoły zaangażowani byli w różne aktywności związane z propagowaniem idei przedsiębiorczości, poszerzaniem zainteresowań  i przygotowaniem do dalszej edukacji.

Dzięki wizytom w trójmiejskich instytucjach i firmach oraz gościom, reprezentującym liczne zawody uczniowie mieli okazję:

  • poznać szczegóły wykonywania wielu zawodów
  • porozmawiać z praktykami biznesu
  • poznać ścieżkę edukacyjną i ścieżki kariery wielu ludzi sukcesu
  • dowiedzieć się o cenionych na rynku pracy kompetencjach.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które spotkały się z naszymi uczniami. Dziękujemy Rodzicom i Nauczycielom, którzy zaangażowali się w nawiązanie współpracy i pomogli zorganizować spotkania i wizyty u pracodawców.

 

Urząd Miasta Gdyni

Uczniowie klasy 4a wybrali się do prezydenta miasta Gdyni Wojciecha Szczurka i przewodniczącej Rady Miasta Gdyni pani Joanny Zielińskiej.

Zapraszamy do zapoznania się  z video i foto relacją.

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/mlodzi-gdynianie-z-pytaniami-do-prezydenta,530919

Po spotkaniach dzieci miały jeszcze okazję zwiedzić Urząd Miasta Gdyni.

 

Zakład Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie

16 listopada klasy IIIc gimnazjum i 7b były na wycieczce w Zakładzie Porcelany Stołowej „Lubiana”. Uczniowie mogli obejrzeć cały proces produkcji porcelany, poznać specyfikę pracy na poszczególnych stanowiskach, a także dokonać zakupów w sklepie firmowym.

 

JEPPESEN A Boeing Company 

Klasa III b gimnazjum odwiedziła firmę JEPPESEN. A Boeing Company. Uczniów przywitał pan prezes Rafał Stepnowski. Podczas spotkania podkreślił on cechy, którymi powinien charakteryzować się przedsiębiorczego człowieka. Pan prezes wymienił: ciekawość, pasję, pokorę, dumę, gotowość do podejmowania ryzyka.
Następnie uczniowie spotkali się z pracownikami firmy z trzech różnych działów. Zapoznali się ze specyfiką ich pracy. Dowiedzieli się, czym zajmuje się firma oraz jakie wymagania stawia się osobom, które chcą w niej pracować.

 

Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej

Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w celu poznania różnych miejsc pracy w okolicy, klasy 4b i 4 c wybrały się w odwiedziny do Orkiestry Marynarki Wojennej, która swą siedzibę ma w Porcie Wojennym w Gdyni. Mieliśmy okazję posłuchać przepięknych melodii , a Mazurek Dąbrowskiego w jej wykonaniu brzmiał tak, że aż serce rosło!
Uczniowie dowiedzieli się, że żołnierze-muzycy codziennie ćwiczą grę na instrumentach, a potem swoją muzyką uświetniają przeróżne uroczystości. Ćwiczą tez sprawności żołnierskie, aby w razie konieczności dzielnie walczyć. Okazało się, że nasi uczniowie znakomicie znają wiele instrumentów muzycznych – strunowych, dętych czy smyczkowych. Zaskoczyła ich tylko… lira dzwonkowa.
Szczęśliwcy mieli okazję dyrygować orkiestrze, dzierżąc w dłoni batutę. To była niezwykle sympatyczna, pełna humoru  i pouczająca wizyta.

 

Ikea

 

Drukarnia „Modena”

13 listopada 2018 r. w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości pojechaliśmy do drukarni „Modena” w Gdyni.
Pracownicy przedsiębiorstwa pokazali nam różne interesujące maszyny drukarskie oraz opowiedzieli, jak wygląda ich praca. Dowiedzieliśmy się np. jak przygotowuje się projekt do druku w oparciu o 4 podstawowe kolory (żółty, niebieski, czerwony i czarny). Bardzo mi się tam podobało, ponieważ mogliśmy zobaczyć, jak przygotowuje się do druku i drukuje plany lekcji, które na końcu dostaliśmy na pamiątkę.
Laura Tokarska klasa 7b

 

Port w Gdańsku

Klasy 8c I 3a zwiedziły port w Gdańsku. Uczniowie mieli możliwość poznać miejsce pracy charakterystyczne dla naszego rejonu, byli świadkami załadunku I rozładunku towarów ze statku a także dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z pracą w porcie.

 

Port Marynarki Wojennej w Gdyni

20 listopada 2018 roku uczniowie klas 5a i 6a udali się do Portu Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie zwiedzali stacjonujące tam okręty wojenne. Najciekawszym punktem wycieczki było wejście na pokład okrętu rakietowego ORP „Grom”. Przewodnik przedstawił historię okrętu oraz pokazał sprzęt i uzbrojenie rakietowe. Opowiedział również o tym, jak wygląda codzienna praca marynarzy.

 

Przedsiębiorca w szkole – Wojewódzki Inspektorat Weterynarii 

Uczniowie klas 8b i 8c mieli okazję uczestniczć w spotkaniu dotyczącym pracy weterynarza i biologa. Dowiedzieli się, co łączy zawód biologa i weterynarza, oraz jak obie te dziedziny uzupełniają się. Mogli samodzielnie przeprowadzić doświadczenie dotyczące reakcji obcego antygenu z surowicą krwi.

 

 

Vectra

Uczniowie klasy 6b odwiedzili call center firmy telekomunikacyjnej Vectra z siedzibą przy Alei Zwycięstwa w Gdyni. Zwiedzaliśmy trzy piętra nowoczesnego budynku i obserwowaliśmy ciężką pracę młodych ludzi. Wycieczka była bardzo ciekawa, pouczająca oraz przyjemna. Dziękujemy wszystkim menadżerom, którzy się nami zajęli.

 

Super-Pharm

Klasa 1b poznała zawód farmaceuty a za wzorowe zachowanie otrzymała od firmy drobne upominki.

 

 

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Uczniowie klasy 1b uczestniczyli w zajęciach, które prowadziła Pani Joanna Szulc- Wrzos. Przybliżyła ona dzieciakom zawód ratownika medycznego.

 

 

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gdyni

Klasa 5c została zaproszona do Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni. Już w drodze do firmy mieliśmy okazję przekonać się, jak sprawnie i punktualnie działa Miejska Komunikacja w naszym mieście:)  W bazie autobusowej odwiedziliśmy miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla pasażerów, między innymi – myjnię dla autobusów czy stację diagnostyczną. Chętni mogli zasiąść na miejscu kierowcy, a nawet wejść pod autobus!

 

Operon – Wydawnictwo Pedagogiczne

13 listopada uczniowie klasy 6a uczestniczyli w wycieczce do Wydawnictwa Pedagogicznego Operon w Gdyni (w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości). Szóstoklasiści zostali oprowadzeni po wszystkich działach, poznali specyfikę pracy na różnych stanowiskach, a także uczestniczyli w warsztatach, podczas których przygotowali własny projekt kilku stron książki. Wycieczka okazała się dla wszystkich cennym i ciekawym doświadczeniem.